Lásky čas nás častuje vtipem i romantikou

Recenze Lásky čas

Každý alespoň jednou zatoužil po tom, aby mu jeho zkušenější a starší já někdy dalo radu, co měl udělat jinak, co radši neměl říkat, nebo aby mu dal výchovný políček. Timovi, hlavní postavě filmu Lásky čas, je to umožněno díky dědičné schopnosti předávané mužským pohlavím v jeho rodině – cestování časem ve svém životě.

Jakožto nesmělý 21letý hoch se rozhodne tuto nadpřirozenou schopnost využít pro zatím nesplněný sen – najít si holku. Díky tomu, že pohyb v čase využije k tréninku různých sociálních situací, se brzy osmělí, nabere sebevědomí i zkušenosti a věci se dají do pohybu. Kromě jeho osobního štěstí sledujeme i jeho rodinu, která se vyrovnává se svými vlastními problémy i radostmi.

Tolik k synopsi filmu Lásky čas. Mistr žánru Richard Curtis zde dokázal, že i tak jednoduchý námět lze zpracovat ve dvouhodinové stopáži tak, že překoná divákova očekávání o romantické komedii a dokáže umně a s lehkostí sladit vše, co je pro úspěšný film takového formátu třeba: lásku a romantiku, napětí, překvapení, dojemné momenty a chvíle pravdy – a hlavně legraci!

Hodně legrace, ještě více lásky

Tim, kterého hraje irský herec Domhnall Gleeson, není archetyp hezouna jako Hugh Grant, což je v souladu s jeho postavou mladého muže, výjimečného spíš zděděnou sci-fi schopností než svůdným šarmem, který okouzlí ženy. Po svém filmovém otci ale Tim zdědil ještě jednu výraznou vlastnost – smysl pro humor, kterým nás častuje hned od začátku a který pomáhá všem členům rodiny překonat horší chvíle.

Vedlejší postavy nejsou brány příliš vážně a nedostává se jim většího prostoru (strýček Desmond, kamarád Jay), což ovšem v tomto případě není na škodu, protože by to příliš komplikovalo už tak rozmanitý příběh. Zejména první polovina filmu Lásky čas je více komedie, ve druhé pak už, v souvislosti s vývojem vážného vztahu i rodinných událostí, přibývá vážnějších a dojemnějších situací.

První polovina filmu naplňuje více slovo „komedie“, „druhá romantická“.

Co se v průběhu filmu také proměňuje, je romantika, která logicky odráží vývoj hlavní postavy: Nejdříve jsme svědky nesmělých adolescentních flirtů a nervózních poprvé, například ve scéně, kdy se Tim nešikovně snaží seznámit se svou vyvolenou Mary, nebo kdy zažívá výjimečný stav díky zamilovanosti a v mátohách se s úsměvem potácí londýnskými ulicemi (zde se dobře uplatnila hojně využívaná ruční kamera). Později romantika nabyde rodinný ráz, zdůrazňující důležitost pospolitosti v těžkých časech i vzácnost krásných okamžiků.

Lásky čas jako silvestrovská klasika?

První polovina je velmi svižná díky Curtisovu smyslu pro situační humor a vtipné dialogy, které se na Vás od začátku jen hrnou. V jednu chvíli se pak film stane spíše koláží situací, protože schopnost pohybu v čase Timovi umožní prožívat všechno až moc dokonale.

Po určitých peripetiích ale Tim následuje radu svého otce a se svým darem začne nakládat jinak, s rozvahou. Jak přesně, to je tajemství mezi ním, jeho otcem a diváky, co film shlédnou.

Civilnost příběhu je i přes sci-fi prvky jeho velkým plus.

Celkově je Lásky čas jedna z romantických komedií, na kterou se ráda podívám znova, přestože velký fanoušek tohoto typu filmů nejsem, a na kterou můžete jít jak s partnerem, tak s rodinou. Zaprvé za to může již zmíněný břitký anglický humor, za druhé fakt, že Lásky čas je, i přes Timovu snahu mít díky cestování časem co nejperfektnější život, roztomile nedokonalý a některé vtipné scény gradují až do komičnosti. A protože Timův romantický příběh otevírá scéna s polibkem na silvestrovské oslavě, aspiruje, podobně jako Láska nebeská na Vánoce, na televizní silvestrovskou klasiku. I přesto, že nejlepší romantickou komedií na konci roku vždy byl a bude Mrazík. 😉

Lásky čas (v angl. originálu About Time), scénář a režie: Richard Curtis, Velká Británie, 2013

O autorovi: Zuzana Přikrylová Více článků napsaných Zuzana Přikrylová