Emoční rovnice aneb proč si hledáme podobné partnery

Příručka 2

Máte za sebou jistou partnerskou historii, kdy některé vztahy byly více úspěšné, jiné méně, ale přesto vždy skončily rozchodem. Když se nad vašimi partnerskými vztahy zamyslíte, najednou jasně vidíte, že se v nich opakují určité vzorce. Prostě jsou si v něčem podobné, i když každý byl zdánlivě jiný. Čím to je?

Koučka Hana Wolf pro Vás připravila celou sérii článků o tom, jak ukončit samotu a najít si tu pravou nebo toho pravého:

1. díl příručky: Proč jsou lide sami?

3. díl příručky: Objednávka partnera

4. díl příručky: Jak poznat toho pravého?

Opět to dětství

Již v minulém díle jsem zmiňovala, jak je dětství důležité pro naše budoucí partnerské vztahy. Situace, které vidíme doma, jsou potom věrným obrazem našich vlastních vztahů. Vraťte se tedy do vašich dětských let a vzpomeňte si, jak se k sobě chovali vaši rodiče. Dávali si najevo lásku, nebo se před vámi hádali? Byl u vás otec hlava rodiny a máma se jen přizpůsobovala, nebo naopak vaši rodinu vedla matka a vše bylo podle ní?

Jaký měli rodiče vztah k vám? Měli jste pocit dostatečné lásky, nebo jste bojovali o přízeň se sourozenci? Všechny tyto parametry jsou klíčové pro takzvané emoční rovnice. Obecně platí, že chování našich rodičů se v dospělosti přepisuje buď na nás, nebo na partnera.

Pokud jsme tedy doma viděli, že se matka ve vztahu přizpůsobovala, budeme se ve vztahu rovněž přizpůsobovat. Jestliže máme z dětství zápis, že otec nesladil rodinu a práci byl věčně pryč, pak i náš partner nebude příliš mnoho času trávit doma. Takových zápisů (neboli emočních naprogramování) máme ve svých hlavách spousty. Některá si dokážeme odhalit sami a s těmi komplikovanějšími vám pomůže specializovaný kouč.

Proč nás přitahují stále ti stejní partneři

Kdo jsou vlastně naši partneři? Jak je možné, že někteří lidé nás přitahují a jiní nás zanechají chladnými? Jak vlastně přitažlivost mezi partnery funguje? Již jsme si vysvětlili, že každý z nás má určité emoční rovnice, které získá od rodičů a dále v průběhu života. Když postupně dospíváme a začínáme naše první vztahy, poprvé pocítíme takzvanou chemickou přitažlivost. Její princip spočívá v tom, že lidé, kteří mají podobné emoční rovnice, se vzájemně vycítí, navzájem se zaujmou a přitáhnou se k sobě. Vznikne to, čemu říkáme láska na první pohled.

Ani nevíte proč a k druhému člověku vás to neuvěřitelně táhne. Je to proto, že tito lidé mají podobně naprogramované mozky. V praxi to vypadá tak, že partnerka například touží po muži, který ji bude chránit. On má tedy naprogramováno, že milovanou osobu musí ochraňovat.

Například žena může mít zapsáno, že milovaný parter ji může opustit, a on má zase emoční vzorec, že na něj partnerka žárlí a obviňuje z nevěry. Potom tento vztah bude později připomínat malou Itálii a bude plný nedůvěry a podezřívání. Celé kouzlo emočního naprogramování spočívá v tom, že naši partneři jsou si ze 70 % podobní právě kvůli našim emočním vzorcům, které máme. Takže už chápete, proč se vaše vztahy točí pořád ve stejném koloběhu? Příčinou jsou tedy naše emoční vzorce. Pokud ho nezměníme, budou se nám ve vztahu opakovat stále stejné modely.

Hana Wolf příručka 2

na obrázku Hana Wolf

Najděte cestu k sobě

Jak ale tyto vzorce změnit? Jak docílit toho, abychom se ve vztahu zbavili podřadné role a abychom se seznámili s partnera nebo partnerku, která nás respektuje a podporuje? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, a přece tak složitá. Začít musíme u sebe. V první řadě je důležité mít zdravý vztah sami k sobě, vědět, co od života očekáváme, být sami sebou a dokázat se patřičně ocenit.

Pokud totiž budeme mít rádi sebe a budeme se respektovat se vším všudy, nestane se nám, že si přitáhneme partnera, který na nás bude vidět jen chyby. Naopak! Tak, jak se budeme chovat k sobě, tak se k nám bude chovat i partner. Tak, jak budeme mít rádi sebe, tak nás bude mít rád i náš partner. Je to tak prosté, a přece tak těžké. Proto využijte samotu pro svůj osobní růst. Naučte se nejdříve mít rádi sami sebe a vhodný partner si k vám přirozeně najde cestu.

Příručka pro samotáře 2. Registrační banner

Klikněte ZDE a můžete příručkou v úhledné grafické úpravě listovat i offline.

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf

eDarling kvíz: Jste připraveni na nový vztah?