Pět dimenzí osobnosti – Emoční vyrovnanost

Emoční vyrovnanost

Přečetli jste si vyhodnocení svého osobnostního testu a nyní se chcete dozvědět více o jednotlivých osobnostních dimenzích založených na pětifaktorovém modelu osobnosti, tzv. big five? V tomto článku Vám přiblížíme dimenzi Emoční vyrovnanost.

Láska, radost, vztek, smutek – všichni v sobě nosíme spousty emocí, které, ať méně, či více, u sebe v různých situacích pozorujeme. Osobnostní dimenze Emoční vyrovnanost popisuje emoční stabilitu či naopak labilitu jedince. Hodnotící škála je široká a vymezuje se od jedinců naprosto klidných až po jedince, kteří jsou citliví a snadno vznětliví.

Jízda na horské dráze

Každý člověk nakládá s emocemi jinak. Zatímco někdo své emoce drží tzv. „pod pokličkou“ a dokáže je kontrolovat i v těch nejvypjatějších situacích, někdo se svými vnitřními pocity nechá snadno ovlivnit a dává jim volný průchod.

Velmi citliví lidé prožívají různé situace diametrálně odlišně než klidní lidé – v příjemných situacích si dokáží vychutnat daný okamžik a radují se ze života, kdežto při tragických událostech či neúspěších se svými pocity nechají snadno strhnout.

Tip 1: Emoční vyrovnanostCitliví lidé se nachávají svými pocity často strhnout.

Jsou častěji starostliví, nejistí, nervózní a cítí se zranitelně. Například, když se díváte na smutný film, při kterém nedokážete zadržet Vaše pocity a začnete plakat, patříte spíše k lidem, kteří ve škále dimeze Emoční vyrovnanosti dosahují vyšších hodnot.

Emoční vyrovnanost graf

Maják v rozbouřeném moři

Oproti tomu velmi klidní lidé umí ve vypjatých situacích zpravidla držet své emoce na uzdě. Nenechávají se svými emocemi ovládat, ale naopak se je snaží mít pod kontrolou. Přesto nemůžeme tyto jedince označit za méně vnímavé, či snad bezcitné. Titi lidé jsou stejně empatičtí a dokáží s druhou osobou sdílet její starosti, či radosti. Také pocity jako strach nebo nejistota nejsou těmto lidem cizí.

Tip 2: Emoční vyrovnanostVyrovnaní lidé se snaží mít emoce pod kontrolou, přesto nejsou méně vnímaví.

Nicméně se snaží spíše zachovat si klidnou hlavu, působí neotřesitelně a většinou z nich vyzařuje jistota a sebevědomí. Lidé tíhnoucí k těmto vlastnostem jsou emočně odolní, klidní, vyrovnaní a proto se, co do Emoční vyrovnanosti, nacházejí na opačném pólu – jejich Emoční vyrovnanost dosahuje nižších hodnot.

Oba zde popsané případy představují pouze ale jen extrémní póly neuroticismu. Ve skutečnosti je to tak, že kolik existuje lidí, tolik existuje kombinací a typů – každý jsme přece alespoň trochu jiný. Míra Emoční vyrovnanosti, stejně jako další čtyři osobnostní dimenze, o Vás ostatním hodně napoví a zároveň dotváří mozaiku Vaší jedinečné osobnosti.

registrace na emoční vyrovnanost

Možná Vás zajímají další dimenze osobnostního testu Big 5:

Svědomitost

Živost

Přívětivost

Otevřenost

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling