Jak budeme milovat v budoucnosti?

Vztahy budoucnosti

Bydlení v oddělených bytech, návštěvy párové terapie a větší pravděpodobnost rozvodu – co pro nás skrývá budoucnost vztahů? Nejnovější studie eDarlingu zjistila vývoj některých trendů: přestože stále převažuje touha najít Toho pravého či Tu pravou, pouze 28% z 370 nezadaných věří v jeden vztah na celý život.

Spolu s rakouským futurologistou, profesorem Reinholdem Poppem, jehož studie tento trend také zaměřily, eDarling předkládá 9 nejdůležitějších budoucích trendů ohledně vztahů.

Vztahy v budoucnosti: 9 trendů

1. Vztah VS seberealizace

Konflikt mezi potřebou stabilního vztahu a dosahováním individuálních cílů stále poroste.

2. Od vztahů z nutnosti k „zážitkovému“ manželství

Vztahy a manželství byly původně založeny na potřebě přežít, kdy byl sdílený život provozován především pro budoucí ochranu. To se nyní výrazně proměnilo s tím, že žijeme čím dál nezávislější životy. Tento trend bude v budoucnu pokračovat.

3.Od životních partnerů k dočasným společníkům

Namísto jednoho vztahu na celý život budou vztahy v budoucnosti vystřídány více vážnými, exkluzivními vztahy.

4. Kvalita vztahů je čím dál důležitější

Nehledě na trend seberealizace bude kvalita pouta ve vztahu více a více důležitá.

5. Zmizí klišé ohledně věku nezadaných

V porovnání se současnými 20-30letými singles se budou nezadaní v budoucnosti vyskytovat ve všech věkových skupinách, protože lidé budou nezadaní v různých fázích svého života.

6. Změna sociálních podmínek = lepší životní zkušenost

Spolu s nárůstem životních očekávání lidé čím dál více upřednostňují rozmanitost v rámci životních stylů. To znamená, že si více lidí bude užívat fáze, kdy jejich životní styl není závislý na protějšku.

7. Nárůst párové terapie

Spolu s rostoucími požadavky a komplexicitou budoucích vztahů poroste i počet párů vyhledávajících odbornou pomoc psychologů a terapeutů.

8. Seznamování online se bude stále rozrůstat

Tabu ohledně seznámení přes internet se bude stále zmenšovat, čímž pádem bude akceptováno jako regulérní způsob hledání protějšku, stejně jako jiné, „tradiční“ způsoby seznamování.

9. Nárůst specifických požadavků na partnera

Specifika, kterými lidé určují, jak má jejch protějšek vypadat, budou narůstat spolu s podrobným seznamem požadavků na toho druhého. Takový seznam je již dnes využíván mnoha seznamkami, které se zaměřují na hledání lidí, co se k sobě co nejvíce hodí.

Výsledky našeho průzkumu a budoucí trendy byly zveřejněny na Ona Dnes, Blesku pro ženy, Chytré ženě a OK Magazínu.

Diplomovaná psycholožka Wiebke Neberichová je původní profesí marketingová specialistka, pak se ale dala na akademickou dráhu. Spolupracovala na mezinárodních výzkumech, publikuje články v německých i zahraničních magazínech o psychologii a přednáší.

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling