Jak na úspěšný vztah na pracovišti?

Wiebke Nberich

Zvládat partnerský vztah a pracovní povinnosti není vždy lehké, přestože podle nedávného průzkumu eDarlingu vztah na pracovišti považován za běžnou záležitost. Psycholožka eDarlingu Wiebke Neberichová Vám proto přináší tipy, jak ke vztah na pracovišti zvládat.

1. Náklonnost nemusí být vzájemná

Pokud Vás návrhy od strany strany nezajímají, nebo již partnera máte, dejte to jasně najevo, abyste se vyhli nedorozumění. Naopak, pokud něco takového říká objekt Vašich citů Vám, respektujte jeho přání a zůstaňte profesionální.

2. Zvažte, jestli vztah na pracovišti za ten risk stojí

Představte si nejhorší možný scénář: vztah skončí špatně a Vy budete mít pocit, že jeden z Vás musí přesídlit na jiné oddělení nebo dokonce odejít, protože denní kontakt Vás příliš frustruje. Má rada je jít na to pomalu: protějšek nejprve pořádně poznejte a udělejte si o vzájemných citech spolehlivý obrázek ještě předtím, než si něco začnete.

3. Dejte Vás vztah oficiálně vědět co nejdřív

Vyvine-li se mezi Vámi vážný vztah, radši to ve zkratce řekněte svým blízkým kolegům dříve, než to za Vás udělá někdo jiný. Je vždy nejlepší se vztahem v práci netajit.

4. Polibky, objetí a nežné přezdívky si nechte na doma

5. Nesdílejte intimní detaily Vašeho vztahu se spolupracovníky

Odolejte pokušení do detailu probírat Váš vztah na pracovišti s ostatními. Takovému vztahu vždy prospívá diskrétnost a loajálnost.

6. Zdržte se osobních vtipů

Pouze to vede k odcizení mezi Vámi dvěma a zbytkem kolegů a může to negativně ovlivnit pracovní vztahy.

Wiebke Neberich

7. Nepřestávejte trávit Vaše pauzy a čas po práci s kolegy

Toto velmi doporučuji. Kolegové Vás tak budou stále považovat za součást týmu nezávisle na Vašem protějšku.

8. Vyhněte se probírání pracovních záležitostí doma

Sladit práci a osobní život znamená nenosit si práci domů. To platí zejména v případě, že se tomu chce vyhnout Váš partner či partnerka. Váš protějšek není hromosvod pro Vaše pracovní problémy.

Užívat si plnými doušky společný volný čas znamená věnovat se jiným činnostem a tématům. Pokud má jeden z Vás opravdu potřebu prodiskutovat něco pracovního, buďte pragmatičtí a domluvte se na časovém omezení.

9. Buďte nezávislí

Trávit spolu tolik času může být výzvou, pomáhá proto mít koníčky a přátele nezávisle na Vašem protějšku. Každý pár to řeší po svém, zjistěte tedy, co vyhovuje přímo Vám.

10. Pokud to nevyjde, řešte to profesionálně

V případě, že vztah na pracovišti skončí neslavně, může být vzájemná komunikace na denní bázi stresující. Dá se to ovšem zvládnout za pomoci rozhovoru, ve kterém se jasně zaměříte na řešení. Pokud se rozejdete, dohodněte se na pravidlech, jak spolu budete v práci komunikovat. Pomůže Vám to zejména v období čerstvě po rozchodu.

Dlouhodobé vztahy vyžadují disciplínu, pozornost a oddanost. A pro vztahy s někým z práce to platí dvojnásob. Pokud se s partnerem opravdu milujete, hodíte se k sobě a snažíte se o co nejšťastnější vztah, není zas tak těžké vyvážit práci a lásku. Výhody takového vztahu se Vám nakonec mohou ve velkém vrátit.

Vztah na pracovišti

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling