Seznámení svobodných rodičů. Poradí koučka Hana Wolf a zeptali jsme se v průzkumu i Vás

Seznámení svobodných rodičů

Máte doma dítě nebo děti z předchozího vztahu a rádi byste se seznámili? Podvědomě se obáváte, že dítě může být pro váš nový vztah problém? Je vůbec možné, aby si váš potomek zvykl na nového partnera či partnerku? Na tyto často kladené otázky vám odpoví tento článek.

Ve své praxi se často setkávám s obavami svobodných rodičů, že dítě z předchozího vztahu může být bráno jako nevýhoda vážného seznámení. Tyto obavy jsou mnohdy jen odrazem našeho podvědomí a jsou častější spíše u žen než mužů. Muži berou děti z předchozího vztahu jako daný fakt a příliš si nelámou hlavu nad tím, jak je nová partnerka přijme. Na druhou stranu ženy berou při seznamování dítě spíš jako závazek a bojí se, že by je nový partner nemusel s dítětem chtít. Mají strach z toho, že nebudou potenciálním partnerem vnímány jako svobodné.

Mezi ženami také panuje obava, že by si potenciální partner mohl myslet, že když má žena dítě, bude si ho chtít uvázat jako náhradního tatínka. Pokud i vás takové strachy trápí, zkuste si svou situaci obrátit. Udělejte ze svého rodičovství přednost, ať už jste muž či žena. Na světě je totiž spousta lidí, kteří naopak uvítají fakt, že máte dítě.

Tip 1: Odmítnutí schůzky se single rodičemČeští uživatelé zapojení do průzkumu eDarling by v drtivé většině (95%) neodmítli schůzku s někým jenom proto, že má dítě nebo děti.

Pokud vy budete na své dítě pyšní, uvidíte, že i váš partner či partnerka budou vaše dítě vnímat velmi pozitivně. Jestliže však berete dítě jako možný handicap, je dost pravděpodobné, že si přitáhnete podobně smýšlející protějšek.

Nejdřív se zaměřte na vztah

Dříve než se pustíte do seznamování vašeho dítěte s novým partnerem či partnerkou, ujistěte se, že vztah mezi vámi takzvaně klape. Je dobré mít za sebou alespoň nějakou vztahovou historii, než se rozhodnete svou ratolest představit novému protějšku. Pokud se totiž dítě setkává s novými partnery příliš často, může být z takového stavu zmatené.

Tip 2: Dítě může být při seznamování problém42 procent dotázaných si o seznámení svobodných rodičů myslí, že pro dítě může být přijetí nového partnera problém.

Dejte si tedy čas, než se vaše dítě setká s vaší přítelkyní nebo přítelem. Tento čas je totiž hlavně pro vás, abyste si ujasnili, zda je tento muž či žena opravdu ten, koho chcete představit svému potomkovi. Pokud budete pracovat s takovou podmínkou, uvidíte, že do vašeho života budou přicházet partneři, kteří to s vámi myslí vážně.

Já sama sice děti nemám, avšak mám podobnou podmínku, jen se vztahuje na mé rodiče. Muž, kterého jsem představila svým rodičům, má v mém světě obrovské privilegium. Dávám mu tím najevo jeho výjimečnost a zároveň tím sama sobě potvrzuji, že náš vztah je pro mě důležitý. Jistě, nikdy nemůžete vědět, jak váš vztah dopadne, ale důležité je, že vy berete váš vztah vážně a věříte v něj.

Dopřejte oběma stranám dostatek času

Až svého partnera či partnerku představíte svým dětem, dopřejte oběma stranám čas na to, aby se spolu sžili. Nezapomínejte však, že váš partner či partnerka je primárně ve vztahu s vámi. Proto zkuste alespoň část času trávit jen spolu (samozřejmě pokud je to časově možné). Někdy se totiž stane, že jakmile svobodný rodič představí své děti novému protějšku, rázem jako by přestal být partnerem a stává se pouze rodičem.

Rodičovství je rozhodně vaší součástí, jen nezapomeňte, že jste i partneři. Je také důležité si uvědomit, že vaše nová známost od vás bude potřebovat pomoc při sbližování s vašimi dětmi. Pro nového partnera či partnerku není snadné vjet do již zajetých kolejí vaší rodiny. Proto se snažte být oporou jak vašemu partnerovi, tak i dítěti a nezapomeňte ani na své rodiče

Tip 3: Dobrý vztah s rodiči je důležitýPro 83 procent našich uživatelů hraje dobrý vztah s rodiči partnera důležitou roli a neměl by se proto podceňovat.

Dopřejte oběma čas, aby si na sebe zvykli. Naplánujte nejdřív společnou návštěvu u vás doma a poté například nějaký výlet. Uvidíte, že pokud budete v pohodě vy a nebudete příliš tlačit na pilu, bude v pohodě i váš protějšek i potomek.

Vztah vás má doplnit, nikoli spasit

Seznámení svobodných rodičů má svá specifika. Přejí si vztah pro to, aby už konečně zažívali takzvané rodinné štěstí. S tímto názorem se setkávám u většiny svých klientek, které touží po vztahu a jsou svobodné matky. U mužů je to trošku jinak. Ti svůj single stav až tak moc neřeší a když se chtějí seznámit, tak se prostě seznámí. Bez ohledu na to, zda mají děti nebo ne. Jenže ženy častokrát na vztahu lpí a očekávají, že díky vztahu budou šťastné.

Klíč k rodinné pohodě však leží v nás samotných. Pokud vám už jeden vztah nevyšel, možná máte podvědomě obavu z dalšího zklamání. Zde je důležité si uvědomit, že pokud se budete bát zklamání a ještě lpět na tom, abyste už konečně byli šťastní, budete si přitahovat partnery, kteří vás opět jen zklamou. Díky vašemu lpění na rodinné pohodě budete navíc svázaní a upjatí a bude vám chybět lehkost a nadhled. Co tedy s tím?

Zaměřte se v první řadě na to, abyste žili pohodový život bez ohledu na to, zda jste nebo nejste ve vztahu. Pokud vy a vaše dítě budete šťastní, přijde vám do cesty partner, který vaše štěstí ještě zesílí. Pak docílíte rodinné harmonie, kterou si tolik přejete.

registrační banner seznámení svobodných rodičů

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

Údaje v článku vycházejí z průzkumu, do něhož se zapojilo 361 uživatelů eDarling v Česku. Průměrný věk 49,4 let , 57% žen.

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf