Svobodná matka. 5 rad od koučky jak si najít partnera

Svobodná matka

Vztah s otcem vašeho dítěte skončil, vy jste si vše vyříkali a uzavřeli a nyní je čas vpustit do života nového partnera. Často se ve své praxi setkávám se ženami, které by se rády seznámily, ale bojují se strachem, jak nový protějšek přijmou jejich děti. Dám Vám 5 rad, jak se jako svobodná matka můžete úspěšně seznámit.

1. tip pro svobodné matky Mluvte s dětmi o svých citech

Dospělí mají mnohdy pocit, že dětské city nejsou příliš hluboké a že děti některé věci vnímají méně intenzivně. Zkuste se na tuto situaci podívat z opačného pohledu. Proč by nemohly vnímat podněty hluboce? Rodiče častokrát před dětmi dusí své emoce a mají mylný dojem, že děti si ničeho nevšimnou.

Naopak, je velmi vhodné o svých citech mluvit a dávat je před ratolestmi najevo. Až tedy budete mít pocit, že vy, svobodná matka, byste do svého života ráda přivítala nového muže, je dobré o tom s dětmi v jisté formě hovořit. Nebudou tak mít pocit, že s novým životním partnerem přichází nebezpečí a že je maminka přestane mít ráda.

2. tip pro svobodné matky Partnera s potomky seznamte v pravý čas

Když i jako svobodná matka nový objev potkáte, najdete v sobě zalíbení a ucítíte, že váš vztah je vážný, stane seznámení s vašimi dětmi dalším krokem ve vztahu. Pamatujte však na to, že nic se nemá uspěchat. Spíše naslouchejte své intuici a snažte se vycítit, kdy je ten správný moment na seznámení.

Ratolesti i partner budou dostatečně připravení a setkání tak může proběhnout za co nepřirozenějších okolností. Je velmi rozumné, aby první setkání proběhlo spíše na neutrálním místě (můžete jít třeba do ZOO, do kina nebo na loutkové divadlo). Děti tak nebudou cítit tak velké napětí, jako když matka přivede neznámého muže rovnou do jejich teritoria.

3. tip pro svobodné matky Připravte obě strany na seznámení

Ještě než dojde k samotnému prvnímu setkání, je vhodné obě strany alespoň trochu připravit. Povídejte dětem o svém novém muži, řekněte jim jaký je, co má rád, popřípadě o jeho vlastních dětech. Vaše ratolesti tak budou mít možnost si udělat obrázek a celou situaci budou moct lépe vstřebat.

Co se protějšku týče, i pro něj se dobré se něco dozvědět o vašich dětech. Pokud má váš syn například rád fotbal, nebo vaše dcerka ráda maluje, partner se může inspirovat jejich zájmy a koupit jim třeba milý dárek v podobě pastelek nebo fotbalového balonu. Alespoň tak zmizí počáteční nervozita a partner s potomky najde společné téma.

4. tip pro svobodné matky Buďte přirozená

Pokud jste jako svobodná matka po otci vašich dětí ještě s nikým dalším nebyla, je velmi pravděpodobné, že celkové sžití s novým partnerem může chvilku trvat. Proto netlačte na pilu a jednoduše vnímejte, jak probíhá vzájemná komunikace vašeho partnera s dětmi, popřípadě ještě vašich dětí s jeho ratolestmi a zda se vy v tom celém cítíte příjemně. Pokud je vám fajn, prožíváte radostné okamžiky a vaše děti jsou spokojené, pak jste na dobré cestě k pěknému harmonickému vztahu.

5. tip pro matky Nechte věcem volný průběh

Jestliže komunikace malinko vázne nebo si potomci hůře zvykají na současného muže po vašem boku, snažte se zachovat trpělivost. Spíš než přílišnou snahu o nápravu situace doporučuji nechat věcem volný průběh. Na některé situace si zvykáme snáze a na některé hůře.

Proto dopřejte čas jak partnerovi, tak vašim dětem. Přece jen přijetí nového druha do rodiny je velmi zásadní situace, která není úplně jednoduchá. Pokud však budete trpěliví, určitě vás čeká spokojený vztah plný lásky, radosti a porozumění. Takže hodně síly, abyste jako svobodná matka při seznamování uspěla. 🙂

eDarling registrační banner na svobodné matky

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf