Chytrá žena aneb nástrahy inteligence

Chytrá žena

Jste chytrá žena a i přes Vaši atraktivitu a intelekt se Vám nedaří úspěšně navázat vztah? Podobně je na tom redaktorka britských novin Daily Mail Sarah Bridge, která se rozhodla popsat svůj příběh. Sarah pohledná, úspěšná a srší z ní inteligence. Navzdory tomu jí vztahy nevydržely a těžko je navazovala. Kde vězela příčina neúspěchu?

Nesnažte se mít vždy poslední slovo

„Jsem chytrá žena a mé vědomosti jsou mou překážkou?“, ptala se Sarah sama sebe při osamělém sledování romantických komedií s naivními hlavními hrdinkami. Fakt, že její příběh zatím neměl šťastný konec, sváděla na nedostatek štěstí nebo špatné načasování. Když pak byla v devětatřiceti letech stále sama, začala jí vlastní situace připadat zvláštní. Zkusila se proto zeptat svého kamaráda, v čem on vidí důvod jejího neúspěchu.

Jeho názor ji zchladil víc než ledová sprcha: Její podle ní břitká inteligence a velkolepý rozhled navenek působí tak, že je příliš kritická, úsečná a trpí neustálým nutkáním někoho opravovat. Když i její sestra potvrdila, že Sářiny vtipné a bystré komentáře ve skutečnosti znějí spíš kriticky a uštěpačně, rozhodla se provést pokus.

Zkusila potlačit svoje negativní vlastnosti související s faktem, že je úspěšná a její inteligence je vysoko nad průměrem. Tedy neskákat mužům do řeči, nepoučovat je a nesnažit se prosadit svou, i když má třeba zrovna pravdu.

Naučte se dělat občas kompromisy

Výsledek? Sice měla jazyk jako naklepaný řízek z toho, kolikrát se do něj musela kousnout, aby nezačala se svými „vtipnými komentáři“, nakonec však byla sama sebou i reakcemi okolí překvapena! Zjistila, že být chytrá žena občas neznamená být okázalý brouk Pytlík a rozdávat na potkání svou vševědoucnost. Chytrá žena by totiž měla být schopná i takzvaně chytře mlčet a nechat vyniknout toho druhého. Nezáleží přitom až tak moc na tom, jestli Vás opravdu tak okouzlil, či je to jen taktický krok, jak podpořit jeho ego.

Díky tomu, že namísto recitování učebnic dokázala využít schopnost sociální inteligence, dostala Sarah po skončení prvního rande vřelé pozvání na další schůzku. Člověk schopný sebereflexe má vždy víc šance na pozitivní změnu sebe sama, což je čin sám o sobě velmi chvályhodný a zaslouží odměnu!

Nakládat se svým intelektem rafinovaně a vycítit, kdy je lepší nechat druhého v omylu pro dobro věci, se tedy očividně chytrým ženám vyplácí. Aneb, jak se říká, moudřejší ustoupí.

registrace na chytrá žena

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

Helen Sunny: Beautiful women, clever women, wise women – what’s better?, publikováno pro: Meetingland.net, http://www.meetingland.net/women-talk/look/10-cleverbeautiful.html, 2010.

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling