3 časté finanční problémy ve vztahu

Finanční problémy ve vztahu

Finanční problémy patří mezi nejčastější důvody rozvodu, a kdo jednou zažil hádky o peníze, ví proč. Láska a peníze spolu souvisí více, než si uvědomujeme. Proto problémy ve vztahu spojené s financemi dokážou pořádně zatočit s našimi city a někdy můžou rozdělit i tu nejzamilovanější dvojici.

1. Problémy ve vztahuDluhy – skryté finanční problémy ve vztahu

Představte si, že máte vážný vztah a zjistíte, že Váš protějšek má tajné dluhy? Na tuto otázku jsme se zeptali našich uživatelů. Koučka Wolf radí: „Snažte se zjistit, jak velké dluhy jsou a co to pro Vás znamená z právního hlediska. Jestliže nejste manželé, je vaše situace o něco lehčí v tom, že nejste za jeho nebo její dluhy právně odpovědní. Jiná situace nastává, máte-li společný majetek.“

Většina dotázaných Čechů by dlužníka neopustila, ale zatlačila by na něj, aby začal finanční problémy řešit (74%). Přes 20% dotázaných by pak svému protějšku ještě dokonce s vyrovnáním dluhů pomohla.

Opatrnost je však na místě jak pokračuje Wolf: „Pokud partnerovi hrozí exekuce, velice pravděpodobně se tato situace dotkne i Vás. V takovém případě bych Vám doporučila najít si odbornou pomoc, například právníka.“

Přečtěte si také: Který zlozvyk Váš protějšek zaručeně odradí?

Finanční problémy ve vztahu

2. Problémy ve vztahuZtráta zaměstnání

Mezi hlavní finanční problémy ve vztahu patří také ztráta zaměstnání nebo neochota hledat si práci. Jako důvody rozchodu zaznívaly v našem průzkumu věty typu „Partner ztratil práci a nechal se živit, nehledal si aktivně jinou“ nebo „Přestal chodit do práce, ale tím víc chtěl na pivo i na úkor rodiny.“

Podle psychologů muži obvykle nesou ztrátu zaměstnání hůře, než ženy, protože se se svou prací více identifikují. Navíc pro ně bývá těžké přijmout práci, která je na nižší úrovni či hůře platově ohodnocená, než ta předchozí.

Důležité je zůstat aktivní, vytrvat a alespoň na nějakou dobu vzít i takovou práci, která nenaplňuje všechna Vaše očekávání. Zaměstnaný protějšek by pak svou polovičku v nouzi měl zahrnovat spíše podporou než výčitkami. Mějte navíc našetřený obnos peněz, jenž pokryje na pár měsíců Vaše náklady.

Dluhy

3. Problémy ve vztahuChudší domácnost

Když není ve vztahu dostatek prostředků, může se Vaše partnerská pohoda začít hroutit. I těm párům, které si slibovaly věčnou lásku, mohou při pohledu na štos nezaplacených složenek zamilovaná slovíčka hořknout na jazyku.

Podle kouče Aleše Kaliny je třeba se pak dohodnout na postupu, jak z finanční krize ven, vytvořit si domácí rozpočet a držet se ho.

Vážné finanční problémy ve vztahu mohou nastat, mají-li partneři vzdáleně odlišné představy, kolik a čí peníze mohou utrácet nebo když jeden z partnerů vydělává podstatně více, než ten druhý. První případ může vést k cílenému vysávání bankovního konta. Ten druhý k frustraci a pocitu nedoceněnosti movitějšího partnera.

V takovéto situaci koučka Wolf navrhuje se osamostatnit. Speciálně matkám na mateřské dovolené pak vzkazuje: „Je důležité, abyste měla i po dobu mateřské dovolené alespoň nějaké své prostředky a nebyla odkázaná pouze na partnera. Zkuste se ve svém okolí poohlédnout, zda pro vás nejsou alespoň nějaké možnosti příjmu, které vás udělají méně závislé na partnerovi.“

Finanční problémy ve vztahu jsou pro nás výzvou. Myslete na to, že vzájemná komunikace a dohoda hraje v těchto případech klíčovou roli. Nebojte se proto o těchto problémech se svým partnerem otevřeně mluvit.

registrace_fianční probléemy ve vztahu

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

Nevěra a peníze jsou podle Čechů nejčastější důvod k rozvodu, Tyden.cz, 22.03.2012, http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/vztahy/nevera-a-penize-jsou-podle-cechu-nejcastejsi-duvod-k-rozvodu_228960.html#.U-IvoJCPYf5.

Marie Frajtová, Prázdná peněženka = test vztahu., Dama.cz, 18. 1. 2013, http://www.dama.cz/sex-a-vztahy/prazdna-penezenka-test-vztahu-21092.

Lucie Müllerová, Co dělat, když nedostatek peněz ohrožuje vztah?, Prozeny.cz, 31. 01. 2012, http://www.prozeny.cz/magazin/sex-a-vztahy/laska-a-vztahy/31194-co-delat-kdyz-nedostatek-penez-ohrozuje-vztah.

O autorovi: Zuzana Přikrylová Více článků napsaných Zuzana Přikrylová