Seznámení seniorů – 5 tipů, jak to úspěšně a ve zdraví zvládnout

Tipy pro seznámení seniorů

Láska hory přenáší, nezná hranic a nehledí na věk. Dovršení šedesátky proto automaticky neznamená, že se nemůžeme opět zamilovat do nového partnera. Na rozdíl od minulosti nejsou dnes příběhy zamilovaných seniorů žádnou výjimkou! Připravili jsme pro Vás pár rad, jak ve zdraví zvládnout seznámení ve vyšším věku.

Vezměme si učebnicový příklad: Řekli si před čtyřiceti lety ano s očekáváním, že to bude vztah navždy. Bohužel, jak pro mnohé jiné, to navždy nevydrželo. Po letech mají zřejmě již určitou historii vztahů za sebou, jsou pravděpodobně v důchodu a stali se babičkami nebo dědečky. Navzdory tomu se třeba cítí osamělí a žijí vzpomínkami na společné dovolené v Tatrách s dětmi, plesovou sezonu nebo veselé chvilky s druhou polovičkou. Pokud jste v těchto řádcích našli kousek sebe sama a máte chuť něco na tom změnit, přečtěte si následující tipy:

1. Buďte připraveni

Vaše startovací pozice není jistě jednoduchá, protože seznámení seniorů může být spojeno s nahromaděnou emoční historií předešlých vztahů. Psycholog Jeroným Klimeš k tomu říká: „Vztahy skončí fyzicky mnohem dřív, než skončí psychicky. Psychika má velkou setrvačnost. Mezi tím, kdy partner „umře“ fyzicky a kdy psychicky, je velká prodleva.“ Především obavy ze selhání a fantazijních postav našich hlavách vedou k tomu, že lidé raději zůstávají sami.

Rozhodnutí se „do toho“ pustit proto záleží na Vašem odhodlání konfrontovat se s minulostí a ochotou otevřít se novým výzvám. Pokud váháte, nechte se jednoduše inspirovat! Čtěte články, podívejte se na nějaké romantické filmy z Vašeho mládí nebo se zeptejte někoho, kdo se k podobnému kroku odhodlal.

2. Vybudujte si zdravé sebevědomí

Jste vyrovnaní se svou minulostí a máte opět chuť se seznámit, jenomže od poslední návštěvy diskotéky v kulturáku uběhlo pravděpodobně hodně času. Stárnoucí tělo a případně vážnější nemoc navíc uštědřili Vašemu sebevědomí pěkných pár ran do zad.

Atraktivitě první schůzky rozhodně nepřidá, když okamžitě popíšete Vaši zdravotní kartu nebo si postěžujete na bývalé partnery.1 Na druhou stranu se ani nesnažte prezentovat jako vysněný a v realitě téměř neexistující ideál. Jinými slovy, do právě připravovaného odvaru lásky je potřeba přidat upřímnost se špetkou zdravého sebevědomí.

Popřemýšlejte o tom, jakou osobou jste byli před posledním vztahem. Měli jste třeba koníčky, na které ve společném vztahu nezbyl čas?2 Malování, vyšívání, psaní románu – cokoliv, čemu jste se věnovali s láskou, se počítá a dělá Vás atraktivním!

3. Komunikujte se svými potomky

Může se stát, že děti, případně vnoučata budou mít s Vaším rozhodnutím problém. Snažte se jim proto vysvětlit nakolik je pro vás hledání nové spřízněné duše důležité. Vězte, že to pro ně není jednoduché a podle psychologa Petra Šmolky může být důvodů hned několik: Roli může hrát idealizovaná představa dětí o Vašem asexuálním životě, strach z rozpadu rodiny nebo je pro ně seznámení seniorů prostě něco jako blízká setkání třetího druhu.

Do hry samozřejmě mohou vstoupit i podstatně pragmatičtější důvody jako dědictví. „V první řadě je dobré si připustit, že i stárnoucí osamělý rodič je běžný obratlovec s běžnými potřebami včetně potřeby blízkého emočního vztahu,“ uzavírá Šmolka.3

4. Najděte správnou formu seznámení

Porozhlédněte se kolem ve svém městě nebo obci. Existují tam nějaké zájmové kroužky, dobrovolné spolky nebo centrum pro seniory? Hlavně na venkově se ale může klidně stát, že nenajdete dostatek příležitostí pro společenský život. Nevěšte hlavu, lze předpokládat, že pokud právě čtěte tento článek, tak Vám práce s počítačem nedělá problém. Internet může být v tomto případě dobrým řešením.

Autorka knih o seznámení seniorů Hanne Huntemannová doporučuje jednoznačně online seznamku pro seniory: „Existuje množství seznamovacích agentur pro nezadané staršího věku nebo přímo pro seniory.“2 Monitor počítače Vám umožní v pohodlí domova poznat seznámení chtivé ze svého okolí, které byste jinak nepotkali!

5. Vytvořte si zajímavý online profil

Říká se, to nejlepší na konec a Vy si právě prohlížíte online seznamovací profily zajímavých žen nebo mužů. Tyto profily by se daly přirovnat k výloze, která buď „kolemjdoucí“ zaujme pečlivě zvolenou dekorací nebo odradí šedí a nudou. Proto nezapomeňte na fotku, která zřetelně zobrazuje Vaši tvář a údaje vyplňte kompletně a pravdivě. Správně vyplněný profil mnohonásobně zvyšuje šanci na seznámení!

Podle statistik žije u nás sám každý třetí senior ve věku nad 65 let a tento trend má v důsledku stárnutí populace stoupající tendenci4, byť jiné průzkumy jasně dokazují, že dlouhodobý vztah dvou zralých lidí je zdraví prospěšný. Kdo ví, třeba je přečtení našich tipů pro seniory Vaším prvním krůčkem k společnému soužití nebo dokonce k oltáři.

banner Samota

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

1 Liebe kennt kein Alter: Senioren auf Partnersuche, rnz.de, 26.6.2014, http://www.rnz.de/gesellschaft/00_20140626084100_110704539-Liebe-kennt-kein-Alter-Senioren-auf-Partnersuc.html

2 Joshua Snodin: Over 50 dating: 5 tips for getting back on your feet, elitesingles.co.uk, 10. 6. 2014, http://www.elitesingles.co.uk/em/online-dating/over-50

3 Mirka Koníčková: Nechci nového tátu, maminka.cz, 7. 12. 2009, http://www.maminka.cz/clanek/chovani-a-vztahy/nechci-noveho-tatu

4 Stránky českého statistického úŕadu, czso.cz, http://www.czso.cz/

O autorovi: Ivan Nemeth Ivan Nemeth pracuje ako redaktor Partner na úrovni. Více článků napsaných Ivan Nemeth

eDarling kvíz: Jste připraveni na nový vztah?