Rozhovor s Wiebke Neberichovou na Psychologie.cz

Wiebke Neberichová, Zuzana Přikrylová, březen 2013

Wiebke Neberichová pro Psychologie.cz: Budoucnost je v sériové monogamii

Diplomovaná psycholožka Wiebke Neberichová získala doktorát z psychologie na Humboldtově univerzitě v Berlíně a již od dob studia se specializuje na partnerské a rodinné vztahy. V současnosti pracuje jako tisková mluvčí, autorka studií a odborná poradkyně v eDarlingu.

Wiebke Neberichová pro Psychologie.cz

Pro populárně-naučný psychologický portál například prozradila, jaké chování a preference mají uživatelé internetových seznamek. „Obecně jsou při výběru partnera mnohem kritičtější ženy,“ zmiňuje například. Vysvětluje také principy seznamky eDarling, jako je matchmaking:

„Pokud máte vy a váš nový protějšek oba rádi zahraniční filmy a čokoládovou zmrzlinu, budete cítit magii i po 25 letech? My k sobě přiřazujeme partnery, které spojuje hlubší úroveň kompatibility. Není to pouze o líbí se mi, nelíbí se mi. Zajímá nás skutečná slučitelnost.“

Dále rozebírá svou vědeckou práci, kterou zúročuje například ve studiích a průzkumech mezi uživateli seznamky. Nakonec se zabývá současnými tendencemi, co se týče vztahů a z pozice odbornice vyvrací myšlenku, že se vyvíjíme směrem k single společnosti a zdůrazňuje, že kvalita vztahu je pro lidi důležitější, než kdy dříve.

„(…) neexistuje tolik sociálních, právních či finančních bariér, což znamená, že partneři již na sobě nejsou tolik závislí a životní očekávání vzrůstají. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč se dnes lidé rozchází či rozvádějí, namísto toho, aby spolu zůstali v nešťastném vztahu.“

Celý rozhovor si můžete přečíst na Psychologie.cz.