Každý druhý byl ve vztahu bez lásky

Dva páry líbající se na roztržené fotce

Každý druhý Čech byl někdy ve vztahu bez lásky, každý osmý déle než pět let

Každý druhý Čech měl již někdy vztah bez lásky a ve čtvrtině případů trval takový vztah dokonce déle než 5 let. Odhalil průzkum seznamovací agentury eDarling mezi 647 nezadanými u nás. Co takové vztahy vlastně drží pohromadě a jak si stojí Češi v otázce víry v lásku obecně?

  • každý druhý Čech měl vztah bez lásky, z toho každý čtvrtý déle než 5 let
  • 3 z 5 považují svého ex-partnera za svou životní lásku
  • 90 % věří, že ještě někdy další životní lásku potkají

Není to vždy láska, co lidi spojuje. 50 % dotázaných mužů a 45 % žen totiž byli někdy ve vztahu bez lásky. Nejedná se přitom o žádná krátkodobá vzplanutí: v 13 % případech trvaly takové vztahy déle než rok a v 26 % dokonce déle než 5 let.

Děti jsou hlavním důvodem, proč udržujeme vztahy bez lásky

Co tedy drží takové páry pohromadě, když ne láska?

  1. děti, 36 %
  2. strach ze samoty, 35 %
  3. pohodlí, 13 %
  4. finanční důvody, 10 %
  5. sex, 5 %

Zdá se, že nezadaní u nás nevnímají vztahy bez lásky jako nefunkční. 38 % dotázaných totiž věří, že vztah může přetrvat, i když se partneři již nemilují. Pětina dotázaných Čechů by byla dokonce raději ve vztahu bez lásky než sami.

V nevyvážených vztazích chceme být těmi milovanými

V citově nevyváženém vztahu (ve vztahu, kde je zamilovaný jenom jeden z partnerů) měli nezadaní možnost zvolit, zda by byli raději plnili úlohu zamilovaného nebo milujícího. 65 % mužů a 77 % žen by raději byli v pozici milovaného. Překvapivě až 28 % všech dotázaných by dokázalo být ve vztahu tím, kdo jednostranně miluje a sám není milován!

3 z 5 označili bývalého partnera za svou životní lásku

62 % dotázaných označilo bývalého partnera za svou životní lásku. Navzdory zklamání spojeným s rozchodem 91 % mužů a 89 % žen věří, že svou životní lásku může potkat. 68 % všech dotázaných navíc věří, že se láska časem spíše upevní, než vyprchá a 80 % lidí by byli raději sami než ve vztahu bez lásky.

Mnoho lidí v takových nevyvážených vztazích jistě řeší otázku, zda má smysl pokračovat. Psycholožka seznamky eDarling Salama Marine radí: „Zkuste se zamyslet, zda se cítíte navázaní na partnera nebo spíše na ideu vztahu jako takového. Můžete se na svého partnera opravdu spolehnout, nebo se v případě problémů cítíte osamoceni? Pokud se rozhodnete zůstat partneři, myslete na to, že vztah není pasivní stav. Je to proces, na jehož zkvalitňování je potřeba pracovat každým dnem.“

Více se dozvíte v článku: Vztah bez lásky: jaké jsou důvody a může takové soužití fungovat?

Infografika k eDarling TZ vztahy bez lásky