Je sexuální touha povzbuzená vysokým příjmem?

sexualni_touha.jpg

Wiebke Neberichová, Zuzana Přikrylová; říjen 2012

Je sexuální touha povzbuzená vysokým příjmem?

Vysoký příjem je v mnoha případech důsledkem kvalitního vzdělání a předpokladem pro vyšší společenské postavení. Je obecně známé a také pochopitelné, že vysoký příjem je jedním z nejvýznamějších kritérií při výběru muže. Proveli jsme na toto téma studii a máme pro Vás zajímavé výsledky.

Touží bohatí po sexu více, než chudí? Zdá se, že ano!

Analyzovali jsme anonymní test osobnosti u 8.339 českých uživatelů eDarlingu, kde nezadaní zadali nejen výši svého příjmu, ale také zhodnotili, jak vysoká je jejich sexuální touha, na sedmibodové škále, kde 1 = vůbec, 4 = trochu, 7 = naprosto.

Podle výsledků má velký sexuální apetit jen necelých 40 procent lidí, patřících do nižších platových kategorií a množství lidí, kteří mají velké sexuální libido, roste s jejich platem. Ve skupině s nejvyšším platem se množství lidí, kteří na škále náruživosti vybrali úroveň 6 či 7, blíží až 60 procentům všech dotázaných a je tedy nejvyšší.

Co vysvětluje růst náruživosti na základě platu?

Vysoký příjem zvyšuje sebevědomí: Když mají lidé skvělou práci a hodně peněz, jsou hrdí na to, čeho dosáhli. Pravděpodobně nabyli čím dál více povinností, mohou si dovolit luxusní doplňky.

Okolí si jich více všímá a obdivuje je a díky tomu jsou v sociální interakci sebevědomější. Ve zkratce: S vysokým příjmem si připadáte vážně dobře! Sexuální touha je podpořená vysokým příjmem: Když se člověk cítí dobře ve své kuži (je chytrý, úspěšný, atraktivní), může to mít pozitivní vliv na jeho libido. Že to funguje i naopak, bylo dokázáno mnoha klinickými studiemi, které potvrdily spojitost mezi depresí a nízkým libidem. Nízký sexuální zájem je uveden i jako jeden z příznaků deprese (Beckův inventář deprese, BID).

Pokud bychom shrnuli výše popsané myšlenky, dostali bychom následující: Vysoký příjem => Vysoké sebevědomí => Vysoká sexuální touha. Neboli, že sebevědomí zprostředkovává vztah příjmu a libida. A přesně tuto teorii jsme potvrdili naším výzkumem.

Bližší pohled na měření sebevědomí

Použili jsme 12stupňovou škálu měření celkového sebevědomí (Gebauer, Leary, & Neberich, 2012), která sestává ze tří souvztažných faktorů:

– sociální sebevědomí, které měří, za jak zkušené se jednotlivci považují v sociálních situacích

– výkonnost, která měří, jak schopní a chytří lidé vnímají sami sebe

– sebevědomí na základě vzhledu, které měří, jak lidé vnímají svou atraktivitu

Sex a atraktivita

→ sexuální touha byla předpovězena každým z faktorů podstatně a nezávisle na sobě

Závěr: dbejte na komplimenty

Dalo by se prohlásit, že s pocitem, že jsme sexy, roste naše sexuální touha. Jak tedy můžeme využít tento poznatek pro zvýšení šance na úspěch v randění nebo ve vztahu?

Pokud chcete, aby sexuální touha Vašeho protějšku vzrostla, dbejte o to, aby se on či ona cítili sexy a zkrátka skvěle! Upřímně míněné komplimenty nejsou nikdy na škodu. Stačí se zamyslet, co Vás na Vašem protějšku přitahuje. Jsou to její/jeho společenské dovednosti? Způsob, jakým umí přemýšlet? Nebo snad její či jeho překrásné oči? Pravidelné komplimenty zaměřené na vlastnosti, které na svém protějšku milujete, můžou být nakonec přínosem pro obě strany.

Mohlo by Vás také zajímat:

Sex jako barometr vztahu. Kouč Kalina radí

Může existovat láska bez sexu?

Sex s ex – ano či ne?