Startupy v Berlíně: Digitální srdce Evropy

startup_berlin.jpg

Jaroslav Gazda, prosinec 2012

Startupy v Berlíně: Digitální srdce Evropy

Berlín není znám pouze díky Braniborské bráně, Reichstagu a Berlínské zdi, ale také díky rychle se rozvíjející scéně mladých internetových společností. Za posledních sedm let bylo v Berlíně založeno přes tisícovku startupů, z nichž mnoho slavilo úspěch nejen v Evropě. Proč zrovna Berlín?

V Silicon Valley Evropské unie, jak mnozí nyní nazývají kdysi zdí rozdělené město, se každý den objeví nová, slibná internetová společnost, která má dobře našlápnuto expandovat na evropský trh.

V posledních několika letech se Berlín stal Mekkou pro mladé entrepreneury nejen z Německa. Největší nárůst co do počtu startupů zaznamenala právě oblast informačních technologií a internetu a v žádném případě to není konečná zastávka. Naopak. Podle Chamber of Commerce by do roku 2015 mělo v Berlíně v segmentu e-commerce vzniknout na 30.000 pracovních míst.

Co z Berlína činí tak atraktivní místo pro startupy? V prvé řadě se Berlín liší od ostatních velkých německých měst svou cenovou dostupností, mimo jiné výší nájmů komerčních prostor. V německém hlavním městě tak není problém pronajmout si kanceláře v centru města za přijatelnou cenu.

Zároveň s tím ale přitahuje tato rychle se rozvíjející metropole pozornost kvalifikovaných profesionálů z celého světa. Mezi nejznámější a nejúspěšnější berlínské startupy můžeme zařadit například SoundCloud či Wooga. Z projektů jednoho z největších světových inkubátorů Rocket Internet jmenujme například eDarling, Groupon nebo Zalando.

Mapa startupů v Berlíně

Rocket Internet – inkubátor slibných myšlenek

Společnost bratří Samwerů založená v roce 1999 již uvedla na trh několik desítek úspěšných internetových společností, přičemž mnoho z nich dovedla k úspěšnému exitu. Podle dosavadní praxe se zdá, že se v Rocket Internet řídí zásadou: „nač vymýšlet něco převratného, když stačí okopírovat to, co už jinde dobře funguje“. Pod názvem Rocket Internet společnost vystupuje od roku 2007.

eDarling – „matchmaking“ a služba pro vážný vztah

Společnost Affinitas, která provozuje službu eDarling, byla založena v roce 2008 s počáteční investicí inkubátoru Rocket Internet. V roce 2010 poté do Affinitas kapitálově vstoupila americká seznamovací agentura eHarmony.

Služba je založena na vědecky podloženém osobnostním testu, na základě jehož výsledků dostávají uživatelé návrhy vhodných partnerů. eDarling již působí v celkem 19 zemích na třech kontinentech. V České republice poskytuje své služby od června 2012. Zaměstnává přes 300 lidí.

Groupon – magické slovo „sleva“

Největší slevový portál na světě založil Andrew Mason v Chicagu v roce 2008. Přestože projekt Groupon spatřil světlo světa ve Spojených státech amerických, významná spojitost s Berlínem zde přeci jen je.

V roce 2010 se v Německu Groupon spojil s MyCityDeal, investičním projektem Holtzbrinck Ventures a Rocket Internet. Za tu dobu se odehrálo mnohé. Společnost vstoupila na americkou burzu cenných papírů, počet zaměstnanců vystoupal nad 10.000 a nyní nabízí Groupon své služby již ve 48 zemích.

Zalando – nákup oblečení online a bez starostí

Další z projetků Rocket Internet byl založen taktéž v roce 2008. Zakladateli jsou David Schneider a Robert Gentz. Nejdříve bylo na Zalandu možné koupit boty, rychle následovaly kabelky, až se sortiment postupně rozšířil na veškeré oděvy a doplňky pro ženy i muže.

V čem tkví úspěch tohoto online obchodu? Zalando především dokázalo minimalizovat hlavní obavu zákazníků při online nakupování oblečení a bot: „Co když mi to bude velké nebo malé?“. U Zalanda je poštovné zdarma a zboží je možné také bezplatně vyměnit či vrátit – poštovné za vrácení zboží jde tedy na vrub firmy. Společnost v současné době působí ve 14 zemích Evropy a nabízí na 100.000 produktů od 1.300 značek.

SoundCloud – sociální síť pro milovníky hudby

Službu pro distrubuci a sdílení hudby SoundCloud založili Eric Wahlforrs a Alex Ljung v roce 2007. Ačkoliv jejím původním záměrem bylo vytvořit platformu pro sdílení hudby mezi více méně amatérskými hudebníky, zanedlouho po spuštění již služba začala konkurovat MySpace. V současné době se k používání SoundCloudu jako k nástroji pro sdílení hudby a komunikaci s fanoušky obrací více a více světoznámých interpretů.

Wooga – pojďte si hrát!

Společnost Wooga vznikla v roce 2009, když Patrick Paulish, Jens Begemann a Philipp Moeser přišli s ideou tvořit počítačové hry pro každého. Dnes je se svými 250 zaměstnanci největším provozovatelem sociálních her v Evropě a vytváří hry pro více než 50 milionů aktivních hráčů. Dosud společnost uvedla na trh šest her: Magic Land, Brain Buddies, Diamond Dash, Bubble Island, Monster World a Happy Hospital.

To je výčet jen některých z mnoha úpěšných startupů, které, nadneseně řečeno, dal světu Berlín. Je zřejmé, že mladý a dynamický Berlín se ne náhodou stává centrem evropského internetového podnikání. Možná bychom mohli parafrázovat citát primátora Berlína, Klause Wowereita: „Berlín je chudý, ale sexy“ na „Berlín je virtuální a sexy“.

Redakce eDarling 2012

Máte-li dotaz týkající se článku, napište nám na [email protected]

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Čtěte také:

logo eDarling