Kouření zabíjí vztah – bohužel doslova

Kouření

Koncem května si připomínáme Mezinárodní den proti tabáku. Provedli jsme studii zaměřenou právě na kuřáctví: Na cigaretové návyky jsme se dotazovali dohromady 11,3 milionů našich uživatelů a uživatelek z 19 zemí. Minulý týden jsme se Vás pak také v anketě ptali, jaké jsou Vaše zkušenosti s kouřením ve vztahu. A Vaše odpovědi Vám nyní přinášíme.

Kolik toho vykouří Evropané?

Výsledky naší rozsáhlé mezinárodní ankety nejsou zas tolik překvapivé – na nejnižších příčkách se drží Velká Británie a Irsko, kde je kouření v podnicích zakázáno a obecně není tolik „in“. Naopak například v Maďarsku, v Česku a Rusku je počet kuřáků větší, což podle vedoucí studie Anny Teiglerové souvisí s nižší cenou cigaret v těchto zemích, než je tomu třeba právě v Británii.

Kuřáci stále masivně převyšují počet kuřaček ve všech 19 zemích, které se výzkumu podrobily. V Rusku a Švýcarsku předstihl počet mužů-kuřáků, počet žen dokonce dvojnásobně.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s kouřením ve vztahu?

V České republice tedy zatím nevypadá, že by trend kouření byl na ústupu. Výsledky naší studie ukázaly, že takřka třetina našich uživatel jsou kuřáci. Zeptali jsme se Vás proto, jaké jsou Vaše zkušenosti s kouřením ve vztahu a Vaše reakce nás překvapily. Co se týče tolerance, nekuřáci ve většině případů vyhledávají také nekuřáka. Kuřákům by naopak nevadilo být s protějškem, který nekouří.

Nulovou zkušenost s kouřením ve vztahu má 9% respondentů. Vyloženě pozitivní zkušenost uvedlo slabých 7% uživatelů.

Buď se jednalo o případ, kdy v páru kouřili oba dva, nebo měli tolerantního partnera. „Sám kouřím a přítelkyně ne. Mám elektronickou, a bez problému,“ svěřil se nám jeden z našich členů. Neutrální postoj ke kouření má 20% z Vás a zazníval jak od kuřáků, tak od nekuřáků. „Díky ohleduplnosti partnerky – neutrální,“ odpověděl náš 43letý uživatel Luděk. Uživatel Karel to vzal zase z opačné strany: „Ano, jsem kuřák, ale jsem tolerantní, zvláště ve společnosti nekuřačky.“

Více než polovina z Vás (57%) má s kouřením zkušenost negativní.

Co Vám nejvíce vadí?

Většinu respondentů nejvíce odpuzuje nepříjemný tabákový odér: „Kouření ve vztahu je pro mě absolutně nepřijatelné, nechci líbat popelník a nechci čuchat ten všudypřítomný smrad,“ svěřil se nám uživatel Aleš. Cigaretový zápach je podle respondentů odpudivý a doslova kazí romantickou atmosféru.

Spolu se zdravím může bohužel kouření vážně ohrozit i vztah, a to obojí fatálně. Takovou zkušenost má naneštěstí náš uživatel Luboš. „Mám hodně špatné zkušenosti s kouřením ve vztahu. Moje minulá partnerka kouřila hodně a pak následkem těžké nemoci zemřela. Já osobně nekouřím a hledám někoho podobného.“

Následky svých činů musí samozřejmě každý zvážit individuálně a odpovědně. Ve vztahu je vždy důležité najít kompromis, nebo se umět domluvit. V případě neshod Vám pak může pomoci například vztahový odborník či terapeut.

registrace na Kouření

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Zuzana Přikrylová Více článků napsaných Zuzana Přikrylová