Řeč těla při prvním setkání

Plán úspěchu 7

První schůzka s uživatelem online seznamky: co o Vás prozradí řeč těla, jak se vyhnout nedorozumění a jak se zachovat v různých situacích? Máme pro Vás tipy vycházející z komunikačního výzkumu.

Konečně je to tu, dnes odpoledne to přijde. Po několika týdnech sezení u počítače, zajímavých telefonátech a divokých výměn e-mailů přišel Martin do kavárny na domluvené první rande se Zuzkou. Její fotografii sice viděl, ale všichni víme, že někdy vypadají lidé v realitě jinak než na fotografii.

Martin je zvědavý, zda byla komunikace se Zuzanou vzrušující jen díky anonymitě přes internet. To se brzy dozví. Je velmi nervózní, kouše si nehty, jednou nohou poklepává o zem. Nejpozději teď by měl začít myslet na to, jak se bude Zuzaně prezentovat.

Řeč těla: na co byste měli dávat pozor

Naše držení těla, gestikulace a mimika z velké části určují to, jak působíme na ostatní. Je vědecky dokázáno, že zdravé sebevědomí je v mnoha oblastech života klíčem k úspěchu. Sebevědomí lidé působí atraktivně, úspěšně a sympaticky. Při prvním setkání tedy nemají v žádném případě stydlivost a arogance co dělat.

Naše držení těla, gestikulace a mimika z velké části určují to, jak působíme na ostatní.

Vzpomeňte si na okamžik, kdy jste potkali velmi stydlivého člověka. Jak na Vás jeho chování působilo? U dětí je stydlivost brána za vlastnost, které se dokážeme zasmát, u dospělých působí spíše jako neochota či dokonce nezájem.

Je-li stydlivost jeden extrém, arogance je druhý. U spousty lidí se za arogantním jednáním skrývá strach a nejistota. Jak to ale můžou nezasvěcení vědět, když není možné číst myšlenky? Dejte si pozor na svou řeč těla. Arogance je v mezilidské komunikaci signalizována například dopředu vysunutou bradou či kritickým pohledem, těmto gestům se tedy pokud možno vyvarujte.

Ale pojďme se vrátit k našim dvěma aktérům v kavárně, kteří právě prožívají své první setkání:

První setkání tváří v tvář: jak se chovat

Když se už asi po sté otevřou dveře, vejde konečně Zuzka. Martin ji okamžitě pozná a začne panikařit. Co teď? Na jednu stranu nechce působit příliš euforicky, na druhou stranu nechce zanechat zdání nezájmu. Představit se jako “studený čumák” k Martinovi vůbec nesedí. Jaká řeč těla pomůže najít tu správnou rovnováhu mezi odtažitostí a nervozitou tak, aby zanechal člověk při seznámení dobrý dojem?

Zuzka se dívá Martinovým směrem, přesto ho ještě neobjevila. V tomto případě by mohl pokývnout hlavou a usměvavě zvednout ruku na pozdrav. Jemné posunutí hlavy dozadu a její zdvižení působí podle výzkumu lidské komunikace velmi sympaticky.

Zuzka se posadila ke stolu. Jak pozdravit? Martin váhá, zda má zůstat sedět nebo vstát, má jí podat ruku nebo ji obejmout? Přece jen si psali hodně osobní e-maily. Zuzce by mohlo objetí připadat jako přehnané a podání ruky zase jako nedostatečné. Co by měl tedy udělat?

V každém případě by měl vstát, gentlemanové jsou vyžadováni i v 21. století. Ale co pak? I pro takovou situaci našli odborníci na řeč těla východisko. Nejlépe ji vyřešíte tím, že se jemně dotknete ramena nebo loktu dotyčné osoby a pozdravíte křestním jménem. Takový pozdrav není v žádném případě dotěrný a pomůže navázat kontakt.

Výhodou seznamek je, že díky vyměněným zprávám máte hned společná témata k hovoru.

TIP: Ke stolu je vhodné se posadit do úhlu 90 stupňů. 90-ti stupňový úhel umožňuje otevřenější, méně formální a klidnější komunikaci než rozhovor z očí do očí, který vytváří spíše vážnou atmosféru. Naše dvojice sedí společně u stolu a ledy jsou prolomeny. Díky výměně e-mailů mají hodně společných témat, takže začít konverzaci není problém. To je veliká výhoda online seznamek.

Jak se projeví Váš zájem

Kdo vidí Martina se Zuzanou u stolu, vidí dva lidi, kteří si stále mají co vykládat. Jejich řeč těla, mimika a gestikulace naznačují, že je vzájemně zajímá to, co říká ten druhý. V komunikačním výzkumu existují pravidla, jak ukázat protějšku během hovoru Váš zájem: Kývnutím naznačíte, že posloucháte, co dotyčný říká. Vaše tělo by mělo taktéž směřovat k člověku, který právě hovoří.

Také byste čas od času měli udržovat kontakt z očí do očí. Samozřejmě ne celou dobu Vašeho rande. Pokud Zuzka vysvětluje Martinovi, proč má právě obvázanou ruku, měl byste se krátce na obvázanou ruku podívat. Náklonnost se dá také signalizovat opakováním slov, které .

Sezení směrem k protějšku a oční kontakt jsou dva z mnoha způsobů, jak vyjádřit svou náklonnost.

Humor je těžké téma, pokud se dva lidé zrovna měli šanci seznámit. Může se stát, že Váš protějšek nerozezná, kdy právě žertujete a kdy hovoříte vážně, protože ne všichni naznačují humor pomocí gest a mimiky.

TIP: Nezapomínejte tedy na to, že pokud nepoužijete odpovídající řeč těla, Váš protějšek nemusí poznat, zda si zrovna děláte legraci, či nikoliv. I pro tyto příležitosti existují gesta, která podle výzkumu předcházejí komunikačnímu nedorozumění: Lehce nahněte hlavu do strany a zamrkejte jedním okem. Pokud Vám to přijde příliš nepřirozené, můžete se zkrátka usmát tak, aby bylo jasné, že jste jen zavtipkovali. Vždy myslete na to, že Vás nová známost téměř nezná. Proto neočekávejte, že Vám hned dokáže číst myšlenky.

Jakou řeč těla použít pro vyjádření sympatií

Martin a Zuzka nemají problémy s komunikací a nemusí bojovat s nedorozuměním. Jejich první setkání probíhá příjemně, jsou jeden druhému velmi sympatičtí a chtěli by si své sympatie sdělit, ale jak?

Vědci zde doporučují použít stejné prostředky jako tehdy, když chcete ukázat Váš zájem při konverzaci: zdravé držení těla, úsměv a pohled z očí do očí. Zejména ženy ukazují svůj zájem, když náklání jemně hlavu, sníží bradu a obočí.

Také našpulení úst a kousnutí do rtu znamenají projevení zájmu, stejně jako krátké náznaky doteků při zasmání. Tyto náznaky platí obecně pro veškeré situace, ale dají se vyjádřit i při první schůzce. , že se nám setkání líbilo a že by Vás potěšilo, kdybyste se opět mohli vidět.

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling