Manželský poradce Tomáš Novák radí, co dělat po rozvodu

Tomáš Novák pro eDarling

Situace po rozvodu je vždy delikátní, složitá a bývá vyhodnocena jako silná psychická zátěž. Jak se rychle oklepat a které výhody rozvod přináší? O své postřehy a rady ohledně situace po rozvodu se s námi v exkluzivním rozhovoru podělil doktor Tomáš Novák.

Co je pro exmanžele po rozvodu nejtěžší a s jakými problémy se nejčastěji potýkají?

T. N.: Hodně záleží na tom, zda jste „navrhovatelem“ nebo „odpůrcem“ rozvodu. Není problému, jež by se nemohl objevit. Nejčastěji jde o psychickou kondici, děti, finance, pocit křivdy a eventuálně mylný pocit, že teď již bude vše navždy O.K.

Jaké kroky by měl každý z páru po rozvodu podniknout, aby se co nejdříve oklepal(a)?

T. N.: Maléry brát jako epizody a z epizod nedělat tragický malér. Dělat, co funguje. Nedělat, co nefunguje. „Přeznačkovat“ katastrofické vize, neboť vše zlé je k něčemu dobré.

Existuje trik, jak se svým bývalým protějškem zůstat po rozvodu přáteli? A je to vůbec důležité?

T. N.: Rozhodně se nesnažit o přátelství. Pro začátek stačí jednat korektně. Ne stylem: „Jen počkej, zajíci!“ Pak se uvidí.

V čem má rozvod své výhody, na co se po rozvodu těšit?

T. N.: „Svoboda, svoboda, svoboděnka…“ – pokud si s ní ovšem dokážeme poradit a nekazíme si ji zatrpklostí.

Pokud má dotyčný/á zkušenost s rozvodem, co je třeba si ujasnit, než se pustí do hledání nového životního partnera?

T. N.: Lovec ve fázi lovecké horečky nic neuloví. Vyprávět protějšku o tom, jak nám bylo bývalkou(ým) ukřivděno a jaký je to lotr, je chucpe. Nejlepší cesta k srdci i k jiným orgánům ženy je (třeba předstíraný) dobrý vztah, ba obdiv, a láska k jejím dětem.

Výrok: „Mám rád tebe, budu proto mít rád i tvé děti,“ poněkud připomíná konstatování: „Být poslancem parlamentu je nezištná služba národu, vykonávaná těmi nejlepšími z nás.“

Je první rande s novým objevem po rozvodu složitější než jiné schůzky? Na co je třeba se zaměřit?

T. N.: Muž by neměl být zoufalcem, loudilem, hladovcem, ostentativním žíznivcem po lásce, ani po jiných opojných záležitostech. Žena by k výše uvedenému měla přidat vědomí: Pokud budu chtít, počet mužů, ochotných se se mnou vyspat, se limitně blíží 100%.

V čem tkví výhody vztahu s člověkem, který již v jednom manželství byl?

T. N.: V ničem. Prožitek rozvodu se od zarděnek liší mimo jiné i v tom, že neposkytuje imunitu v daném, přesněji v žádném směru. Rozvodovost druhých manželství je vyšší než manželství prvních. Rozvod je vždy citlivá zkušenost. Pokud se ale dá zvládnout s emocemi na uzdě a člověk dokáže mít svůj vztah s bývalým partnerem vyřešený, podle doktora Nováka si lze plnými doušky užívat znovunabyté svobody.

Samozřejmě že i v tomto případě u nově navazovaných vztahů platí Důvěřuj, ale prověřuj; přesto je člověk o nějakou tu zkušenost bohatší, což může pomoci při hledání nového protějšku (pokud si Vás nenajde sám).

registrace na Novák

Tomáš Novák již 45 let působí jako poradce v oblasti mezilidských vztahů se specializací na manželské, rozvodové a porozvodové poradenství. Na kontě má stovky článků a podle svých slov počet klientů přesahující počet obyvatel Ivančic (9658). Napsal či spolupracoval také na vzniku 80 knih; v současnosti ve spolupráci s nakladatelstvím Linde Praha připravuje další knižní počin, týkající se oblasti rozvodů a vztahů, s názvem Nejsem Pery Mason. Jen nemám rád podjaté nebo špatné psychologické posudky. Kontakt: e-mail: [email protected], web: novaktomas.ic.cz. Foto: Petra Janíčková.

O autorovi: Zuzana Přikrylová Více článků napsaných Zuzana Přikrylová

eDarling kvíz: Jste připraveni na nový vztah?