Je to opravdu můj životní partner?

Příručka 4

S novým člověkem je vám příjemně, prožíváte pěkné chvíle, ale neumíte poznat, jestli se jedná skutečně o partnera na celý život. Koučka Hana Wolf poradí, jak rozpoznat toho pravého.

Přečtěte si i ostatní články 4-dílné série, kterou pro nezadané připravila koučka Hana Wolf:

1. díl příručky: Proč jsou lidé sami?

2. díl příručky: Proč si hledáme podobné partnery?

3. díl příručky: Objednávka partnera

1. Opravdu životní partner? Nechte se pozvat do jeho rodiny

Jak jsme si již říkali, rodina a rodiče mají zásadní vliv na naše emoční naprogramování. Proto je velmi důležité, jaký vztah mezi sebou mají rodiče vašeho partnera či partnerky. Chovají se k sobě uctivě, nebo je jejich vztah spíše chladný? Panuje u nich doma příjemná a pohodová atmosféra, nebo se jen sedí a mlčí? Při návštěvě rodného hnízda vaší nové známosti je tedy třeba dávat pozor a vše vnímat. Takové modely, které vidíte v partnerově domácnosti, se totiž budou velmi pravděpodobně dít i u vás. Pokud se v partnerově rodině cítíte příjemně, je vše v naprostém pořádku.

2. Sledujte své vnitřní trky

Další způsob, jak poznat, zda je to životní partner, je pozorování svých trků. Ocitnete se občas v situaci, kdy se nad partnerovým chováním pozastavíte a kdy se vám něco nelíbí? Právě toto pozastavení je takzvaný vnitřní trk. Je pochopitelné, že různí lidé dělají věci různě, avšak neměli bychom se pozastavit v ničem zásadním. Pokud se váš nový partner například opije třikrát do týdne tak, že druhý den neví, co se stalo, je lepší takového člověka opustit dříve, než začne projevovat násilnické sklony.

Je vaše nová přítelkyně schopná utratit druhý den půl výplaty za oblečení a kabelky, aniž by měla zaplacený nájem či jiné nezbytné položky? V zásadních situacích je opravdu třeba si dávat při seznamování pozor a poslouchat svou intuici. Váš vztah se totiž bude postupně rozvíjet. Pokud vám něco vadí již na jeho začátku, je velmi nepravděpodobné, že v průběhu vztahu dojde ke změně.

3. Klape vám to v sexu?

Je mezi vámi od samého začátku silná přitažlivost, nebo je váš nový partner spíš dobrý parťák na povídání? V tomto aspektu toho, jak poznat toho pravého, musíte mít jasno, protože sex je barometrem vztahu.

Pokud nás náš partner nepřitahuje hned od začátku, tak ke zvýšení sexuální kompatibility v pozdějších stadiích už nedojde. Pokud uděláte kompromis a pustíte se do vztahu s osobou, která ve vás nevzbuzuje tu pravou vášeň, může se časem stát, že dojde k nevěře.

Každý z nás totiž ví, po kom touží a kdo ho přitahuje. V momentě, kdy se takový člověk v životě objeví, dochází často k nevěře či myšlenkám na ukončení stávajícího vztahu. Proto otázku sexuální kompatibility nepodceňujte a rozhodně v ní nedělejte kompromisy.

4. Kdo jsou jeho či její přátelé?

Znáte přísloví: „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.“? Toto přísloví nám krásně napoví, proč je důležité vědět, kdo jsou přátelé naší nové přítelkyně nebo přítele. Podobně jako u rodičů je dobré nechat se pozvat mezi přátele vašeho možného životního partnera a jen se dívat. Všímejte si například, jaká jsou témata hovoru těchto lidí. Jsou spíš pesimističtí nebo pozitivní? Mluví hezky o svých ženách či mužích? Jak se mezi nimi chová váš partner či partnerka? Je takový jaký je i s vámi, nebo máte pocit, že jste venku s někým úplně jiným?

Na všechny tyto otázky je třeba brát zřetel a věnovat jim velkou pozornost. Našim cílem není poslouchat konverzaci slovo od slova a zbytečně analyzovat každou větu. Spíš se nechte unášet a myslete na váš vnitřní pocit. Cítíte se ve společnosti dobře? Panuje tam pozitivní nálada? Dovedete si představit udržovat s těmito lidmi vztahy i i v budoucnu? Na všechny tyto otázky je třeba si umět odpovědět.

Přečtěte si také: 5 důvodů, proč je zdravější dlouhodobý vztah

5. Jeďte na dovolenou

Společná dovolená je velkým testem pro každý nový pár. Ten začíná už výběrem místa, kam pojedete. Vy milujete slunce a moře, ale váš možný životní partner chce jet raději objevovat krásy dalekého Islandu? Moře rád nemá a rozhodně si nepřeje trávit dovolenou na rozpálených plážích? Pak tu máme první trk, kdy se vaše představy o společně stráveném čase diametrálně liší. Samozřejmě můžete nalézt kompromis, kdy budete spokojeni oba, avšak pokud vyhovíte výhradně jednomu nebo druhému, bude jeden z vás frustrován.

Tato frustrace pak může vést až ke konfliktu a jeden z partnerů se cítí méněcenný. Samotná dovolená je pak testem toho, zda spolu dokážete strávit týden až dva v kuse a lidově řečeno se „nezabít.“ Pokud je vaše dovolená plná pohody, relaxu a příjemného společného času, pak jste na dobré cestě poznat toho pravého.

Hana Wolf příručka 4

na obrázku Hana Wolf

6. Máte společné zájmy?

Oba rádi jezdíte na kole, jste rádi v přírodě nebo vás baví společné vaření? Pro každý pár je totiž nesmírně důležité, aby alespoň v jedné oblasti takzvaně „hořeli.“ Touto oblastí by však neměla být péče o děti, protože až děti vyrostou a odejdou z domova, nebudete pak mít jediný společný zájem. Je zcela na vás, pro co se nadchnete. Můžete mít společnou vášeň v houbaření, cestování, motorkách nebo vás třeba může spojovat láska k umění či tanci.

Páry, které mají společné zájmy, k sobě mnohem více přilnou a vytvoří se mezi nimi silné pouto. Nemůže se pak stát, že o víkendu sedí každý v jiné místnosti a dělají si jen to své. Postupem času totiž dojde k odcizení, které často končí rozchodem.

7. Začněte spolu bydlet

Pokud se dobře cítíte v rodině partnera, máte rádi jeho přátele, trávíte čas společnými koníčky, klape vám to v sexu a nenašli jste žádné závažné trky, můžete začít uvažovat o společném bydlení. Bytem můžete klidně i okouzlit, protože první návštěva prozradí, jací možný životní partner či partnerka ve skutečnosti jsou.

Velmi brzy po sestěhování partneři ztratí veškeré zábrany a dají najevo svou skutečnou povahu bez přetvářek. Po určité době budete schopni bezpečně říct, zda jste poznali toho pravého, či nikoli. Hlavním ukazatelem trvalého vztahu je pocit uvolněnosti a pohody, kdykoli přijdete domů.

Pokud se necítíte s partnerem doma dobře, je dobré tomuto pocitu věnovat zvýšenou pozornost. Jak jsem již říkala dříve, kompromisy vedou v dlouhodobém horizontu k pocitu frustrace a ta není dobrým základem pro vážný vztah. Jestliže je vám s partnerem příjemně, cítíte pocit vnitřního tepla a lásky, pak vám gratuluji. Vaše cesta, jak poznat toho pravého, je u konce. Nezapomeňte se však o váš vztah starat a pečovat o něj.

Hodně štěstí přeje Hana Wolf.

Příručka pro samotáře 4. Registrace

Klikněte ZDE a můžete příručkou v úhledné grafické úpravě listovat i offline.

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf