5 kroků, jak upevnit důvěru ve vztahu. Psycholožka radí

Důvěra ve vztahu

Důvěra ve vztahu je pro nás podle aktuální studie Americké psychologické organizace tou nejdůležitější kvalitou potenciálního partnera. A to důležitější než například partnerova osobnost, hodnoty nebo sexuální kompatibilita. Byť si ve vážném vztahu zakládáme na důvěře, nechováme se často podle toho. Čerství partneři si vzájemně lžou během každé třetí příležitosti. Sezdané páry během každé desáté příležitosti.

Proč tomu tak je a jak se můžeme podobnému selhání vyhnout? Naše psycholožka Salama Marine Vám představí 5 kroků, jak upevnit důvěru ve vztahu.

5 kroků, jak upevnit důvěru ve vztahu:

1. tip důvěra ve vztahuBuďte sami k sobě upřímní

Abyste mohli být upřímní vůči druhému, musíte začít nejdřív u sebe. Chcete mít svatbu, toužíte po dětech nebo jste svobodný rodič? Ujasněte si, co od vztahu a života vlastně očekáváte a držte se Vašeho přesvědčení.

Psycholožka radí: „Řekněte tomu druhému, co od svého vztahu očekáváte. Je to základní krok směrem k silné vzájemné důvěře.“

2. tip důvěra ve vztahuZvolte činy místo slov

Pokud jste ve vztahu již delší dobu, přestávají určitá slova nabývat na významu. Je to zcela přirozené. Vezměme například větu: Miluji tě. Na začátku vztahu nebo během svatební cesty má podobné vyznání jistě hluboký emocionální význam. S postupujícím časem se z něj však stane spíše mechanická formule, která postupně pozbývá na svém původním významu.

Psycholožka radí: „Abychom se podobné situaci vyhnuli a upevnili důvěru v našem vážném vztahu, potřebujeme slova vyměnit za činy. Popřemýšlejte nad možnými způsoby, jak partnerovi ukázat svou lásku. Může to být třeba pozvání na večeři nebo dárek – záleží jenom na Vás.“

Čtěte také: 4 tipy, jak navázat dlouhodobý vztah

Důvěra ve vztahu 2

3. tip důvěra ve vztahuNebojte se ukázat svou zranitelnost

Pro mnoho lidí není důvěra ve vztahu zcela jasným pojmem a myslí si, že jde hlavně o upřímnou kritiku toho druhého. Za důvěrou se však skrývá víc. Být upřímný k partnerovi znamená také, být si vědomi vlastních pocitů a nebát se ukázat svou zranitelnost.

Psycholožka radí: „Namísto toho, abyste partnera otevřeně kritizovali proto, že tráví hodně času v práci, a nemá tím pádem na Vás čas, zkuste si uvědomit, že Vám je prostě smutno a že chcete partnera vidět častěji. Nebojte se ukázat Vaši zranitelnou stránku.”

4. tip důvěra ve vztahuNaučte se přijímat kritiku druhého

Buďte připraveni na upřímnost také ze strany Vašeho partnera. Vnímání perspektivy z pozice toho druhého je alfou a omegou každého vážného vztahu. Není pro nás lehké přijímat kritiku – snažte se proto partnera poslouchat s pochopením a soucitem a nepřecházejte hned do protiútoku.

Psycholožka radí: „Žádný vztah nemůže fungovat, pokud je založen na jednostranné komunikaci. Důvěra ve vztahu je postavená na možnosti ukázat své pocity bez strachu z negativní reakce partnera.”

5. tip důvěra ve vztahuVybudujte si ve vztahu svou nezávislost

Touha po všem společném je přirozená součást procesu zamilování. Jistá dávka nezávislosti však není rozhodně na škodu. Nemusíte být neoddělitelní, abyste k někomu cítili blízkost.

Psycholožka radí: „Nezávislost partnerů je pro dobře fungující vztah důležitá. Vlastní přátelé Vám zaručí rovnováhu a budete také na Vašem partnerovi méně závislí. Pokud partnerovi důvěřujete a necháte mu svobodu mimo vztahu, bude se Vám lépe dařit také jako páru.”

Jak je vidět, upřímnost ve vztahu růže přináší. Věříme, že naše rady Vám pomohou upevnit Váš vážný vztah. Pokud jste momentálně sami a hledáte vhodného partnera, rádi Vám pomůžeme.

registrace na důvěra ve vztahu

Salama Marine je psycholožkou eDarlingu v oblasti partnerských vztahů. Zaměřuje se především na oblast online seznamování a nalezení vhodného partnera. Žije a pracuje v Berlíně.

Salama Marine

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Ivan Nemeth Ivan Nemeth pracuje ako redaktor Partner na úrovni. Více článků napsaných Ivan Nemeth

eDarling kvíz: Jste připraveni na nový vztah?