4 tipy, jak navázat dlouhodobý vztah

Jak navázat dlouhodobý vztah

Možná sami dobře znáte situace, kdy si na nedostatek zájmu od druhého pohlaví nemůžete stěžovat, chodíte na schůzky, potkáváte se zajímavými lidmi, avšak vaše známosti jsou pouze krátkodobé a v dlouhodobý vztah nikdy nepřerostou. Co tedy s tím? Jak tedy navázat dlouhodobý vztah? A hlavně, jak poznat, že váš protějšek má stejný zájem?

1. Ujasněte si, co vlastně chcete

Spousta lidí ani netuší, jak důležité je vědět, co očekáváte od budoucího ideálního partnera, jaký by měl být a co si ve vztahu přejete prožívat. Lidé, kteří jsou dlouhodobě sami, častokrát berou kohokoli, kdo má o ně zájem. A zde je právě první chyba. Neříkám, že byste měli potenciální partnery odmítat, ale je důležité vědět, koho si ve svém životě přejete. Je to úplně stejné, jako když jdete nakupovat oblečení. Pokud je vaše konfekční velikost 38, nejspíš si nekoupíte kalhoty velikosti 34 nebo 42. Jednoduše proto, že vám budou buď příliš malé, nebo příliš velké. Na druhou stranu je však možné, že vám může lépe sedět oděv, který je o číslo větší, či menší, než vaše běžná konfekční velikost. Vše je tedy na konci dne o vašem dobrém pocitu.

A úplně stejně je to ve vztazích. Je tedy dobré se na chvíli ztišit a popřemýšlet si nad tím, co od vztahu a svého partnera nebo partnerky očekáváte, a co můžete vztahu nabídnout vy.

Nezapomeňte se zamyslet nad tím, jaký by měl mít váš protějšek vlastnosti, co je pro vás ve vztahu klíčové a co vás dělá šťastnými. Když pak potkáte nového muže či ženu, můžete se pak řídit právě svým dobrým pocitem, který s druhým buď máte, nebo ne.

2. Ze začátku ve vztahu spíš pozorujte

Tak se to alespoň osvědčilo mně. Neznamená to, že máte jen mlčet a nic neříkat, ale všímejte si, jak a o čem váš partner mluví, jak se chová k okolí, jaká je jeho životní vize, záliby, popřípadě vztah k dětem. Pak přichází ta nejdůležitější otázka: „Je toto v souladu se mnou?“ Právě ve chvíli prvotního poznávání je důležité, abyste měli představu o tom, s kým chcete být a přesně věděli, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité. Vždy se sami sebe ptejte, jestli jste vnitřně šťastní a spokojení. Zde bych se ráda vrátila k příkladu s konfekční velikostí. Pokud běžně nosíte již zmíněnou velikost 38, může se vám stát, že si vyzkoušíte jeden konkrétní model ve velikosti 36 a zjistíte, že vám padne jako ulitý, cítíte se skvěle a připadáte si hezky.

I v partnerství se vám může stát, že vás udělá šťastnými někdo, od koho byste to na první pohled neočekávali. U žen to může být například muž, který je podstatně mladší, i když dosud byly zvyklé spíš na starší partnery. A muži, kterým se líbí černovlásky, mohou najít své štěstí u jemné blondýnky.

Přečtěte si také: 5 důvodů, proč je dlouhodobý vztah zdravý

Pokud totiž potřebujete ke svému červenému saku černé kalhoty a vy si je koupíte v hnědé barvě, uvidíte sami, že dlouhodobě šťastní nebudete a stejně si po čase koupíte právě černé kalhoty, protože barva pro vás v tomto případě byla klíčový faktor. Stejně je to i ve vztazích. Jestliže je pro vás důležité trávit s partnerem volný čas a vy potkáte člověka, pro kterého je na prvním místě práce, nikoli vztah, nebudete dlouhodobě šťastní.

3. Buďte sami sebou

Pokud jste delší dobu sami, nebo jste třeba nezkušení, a nevíte, jak navázat dlouhodobý vztah, možná se budete ze začátku snažit na druhého působit v tom nejlepším světle a trochu se přetvařovat. Vy sami nejlíp poznáte, kdy to úplně nejste vy, a kdy potlačujete své přirozené reakce. Jenže to je častokrát velká chyba. Nejenže nám přetvářka bere energii, ale partner nemá možnost vás poznat ve vaší přirozenosti. A zde k sobě buďme upřímní. Pokud nás někdo nemá rád takové, jací jsme, má vůbec takový vztah cenu?

Opět si takovou situaci ukážeme na příkladě. Pokud jste společenský člověk, který se čas od času rád pobaví s přáteli a před partnerem či partnerkou budete dělat, že vám společenské akce nic neříkají, jen abyste se druhému z jakéhokoli důvodu zalíbili, potlačujete tím jedině sebe a to ve své přirozenosti.

Zkuste tedy i v začátcích být co nejvíc sami sebou. Buďte pokud možno přirození a uvolnění a nechte na partnerovi, zda vás ve vaší přirozenosti přijme. Navíc, pokud budete přirození vy, bude uvolněnější i partner.

To znamená, že i vy se můžete rozhodnout, zda takového muže či ženu ve svém životě chcete.

Jak navázat dlouhodobý vztah 2

4. Nespěchejte se sexem

Toto je velmi důležité doporučení. Totiž muž, který ví, jak navázat dlouhodobý vztah, nedoufá v sex na prvním rande. Tím nechci říct, že byste měsíce měli žít jako v klášteře, avšak muž, který si přeje dlouhodobý vztah, je ochoten o svou ženu bojovat. Navíc žena tak dává najevo, že její lůno není pro každého a že si vybírá, kdo vstoupí do její intimní zóny.

Prostě nechte věcem volný průběh, užívejte si pozvolného začátku, a jednoduše nespěchejte. Však vy sami ucítíte, kdy je ta pravá chvíle, abyste se intimně sblížili.

Nezapomeňte, že tak hezké a nové jako na začátku vztahu už to nebude, a tak si užijte to pozvolné objevování :). Přeji vám hodně štěstí a mějte se rádi.

registrace na ja navázat dlouhodobý vztah

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf