Je spřízněná duše nezbytná pro Váš vztah?

Spřízněná duše

Čeká na mě někde venku ideální protějšek, který mi ve všem rozumí a s nímž se bezchybně doplňujeme? Těžká otázka, ale v zásadě platí: ano, jistě existuje člověk, který s Vámi souzní. Znamená to ovšem, že Vaše spřízněná duše musí být dokonalá? A co když ji najdete v někom, koho již znáte?

Zastáváte názor, že prožívat šťastný vztah lze jen s Tím pravým či Tou pravou? Potom patříte do skupiny těch, kteří věří v existenci spřízněné duše (tzv. soulmate believers). Mnoho lidí o své spřízněné duši sní a žije v naději, že se s ní jednou potká.

Pokud Vám ovšem představa dokonalé lásky přijde nereálná, patříte spíše k těm, ktěří věří, že šťastný vztah vyžaduje čas a úsilí (tzv. work it out believers). Na rozdíl od zástupců teorie o spřizněné duši si nemyslíte, že Vás může učinit šťastnou či šťastným pouze ten jediný a žádný jiný člověk. Vycházíte z předpokladu, že pro Vás existuje celé moře potenciálních partnerů. Namísto toho, abyste vložili celou svou energii do hledání toho pravého nebo té pravé, investujete ji do navázání dlouhodobého vztahu.

Na spřízněnou duši věří především mladí

Studie amerického profesora D. Popenoe a autorky B. D. Whitehead ukázala, že zejména mladší nezadaní lidé mezi 20 a 29 lety jsou přesvědčeni o pravdivosti teorie spřízněných duší.1 Celých 88 procent všech respondentů věřilo, že na ně kdesi čeká jejich druhá polovina.

Termín „spřízněná duše“ evokuje myšlenku dokonalé harmonie. Proto se zdá, že pro nalezení druhé polovičky by se nemělo nic vykonat, protože při cílené snaze najít takový protějšek nás může opustit štěstí. A vskutku, lidé, kteří věří na osudovou lásku, střídají své partnery poměrně často. Když se totiž ve vztahu vyskytne nějaký problém, vyloží si jeho důvod zkrátka tak, že jejich protějšek nejspíš není Ten pravý.

“Work It Outs” mívají delší vztahy

Oproti tomu mezi lidmi, kteří věří v to, že partnerský vztah se musí pěstovat, trvají vztahy zpravidla déle. Tito lidé jsou totiž schopní se lépe smířit s drobnými nesrovnalostmi, pokud jim celkově vztah funguje. Hlavní rozdíl mezi nimi a těmi, kteří věří na osudového partnera, vězí v přesvědčení, že vztah lze postupně zlepšovat.

Vzájemné propojení se prohlubuje díky trvalému úsilí a vůli obou partnerů, jen díky nim může společný vztah zrát. Ovšem opatrně, aby snaha nebyla jen na jedné straně! Pokusy změnit svého partnera k obrazu svému jsou častým zdrojem neštěstí. Nezřídka se ukáže, že zažitý způsob chování jen tak změnit nejde, a Vaše tolerance potom rychle dosáhne svých mezí.

Věřte v reálné ideály

Co tedy slibuje trvalejší štěstí? Je opravdu určeno osudem, kdo je naše spřízněná duše, a potřebujeme tohoto člověka najít, abychom byli šťastní? Představa je to nádherná, ale co dělat, když toho pravého nebo tu pravou ne a ne objevit? Nebylo by rozumnější vzít štěstí do vlastních rukou?

Tak jako téměř vždy nejsou ani v oblasti vztahů odpovědi černobílé. Nakonec by měl každý sám vědět nejlépe, jaké požadavky na svého partnera má a co od něj očekává. Když spolu zůstává pár, který se k sobě nehodí, nemá to o mnoho větší smysl, než tvrdohlavé a neúspěšné hledání spřízněné duše.

Proto stojí za to zvážit, co je pro Vás při hledání partnera opravdu důležité. Můžete pak díky tomu vyřazovat nevhodné kandidáty, aniž byste se museli vzdát svého snu o tom, že se Vaše spřízněná duše jednou objeví. Všechno ostatní ukáže čas. Buď vyjde najevo, že se můžete navzájem milovat i přes drobné neshody, nebo zjistíte, že k sobě nepasujete. Ale ani to není důvod k zoufalství. Dříve nebo později určitě najdete někoho, s nímž vytvoříte harmonický pár.

Dopřejte si dostatek času na poznávání se

Pokud budete nicméně od svého vysněného partnera očekávat, že uhodne a do puntíku splní všechna Vaše přání, riskujete, že budete čekat velice dlouho, v extrémních případech možná i věčně. Obzvláště výrazně vystupují tato očekávání v momentu, kdy se první a většinou nejbouřlivější fáze vztahu chýlí ke konci. Zklidnění, které nastává po prvotní fázi, je ale přirozené a v žádném případě to neznamená, že jste pro sebe nebyli stvořeni. Značí to jen, že začíná další etapa vztahu, v níž můžete svou lásku dále prokazovat a rozvíjet.

Odbornice na vztahy Wiebke Neberichová k tomu dodává: „Člověka, který nás perfektně doplňuje, lze rozeznat spíše až postupem času než hned na začátku. Nejsou to totiž nakonec společně prožívané chvíle, které vedou k souznění dvou partnerů?”

Registrační banner

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

1 Studie „Stav našich vztahů” (v originále „State of our Unions“) profesora D. Popenoe z univerzity Rutgers v New Jersey a autorky B. D. Whitehead, USA, 2012

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling