První schůzka – co dělat a nedělat?

První schůzka

Seznámili jste se s člověkem, který vás zaujal, a dnes vás čeká první schůzka. Cítíte, jak s přibližující se hodinou nervozita stoupá, a vy pořádně nevíte, jak se vlastně na schůzce chovat. Co máte vůbec říkat a o čem byste na první schůzce rozhodně mluvit neměli? Dnes vám dám praktický návod co (ne)dělat, aby vás první schůzka bavila a odnesli jste si z ní jen to pozitivní.

Co dělat na první schůzce 1Poslouchejte svou intuici

Jestliže vás čeká první rande, je dobré vědět, s kým se vlastně máte setkat. Nedělám to vždy, ale před důležitou schůzkou se snažím povrchově zjistit, kdo je člověk, se kterým se mám sejít. Je v podstatě jedno, jestli to je první schůzka obchodního rázu nebo rande. Podle mého názoru je důležité mít alespoň hrubou představu o tom, co dotyčná osoba dělá za práci a kde například studovala. Rozhodně byste si neměli hrát na detektivy, ale je dobré mít alespoň základní povědomí o vašem protějšku.

Před schůzkou je dobré se něco o protějšku dozvědet.

Snadno tak zjistíte, že máte podobné zájmy nebo že jste chodili na stejnou školu. Pak už stačí jít na schůzku a setkat se s tímto člověkem v reálu. Zde je důležité vnímat svůj první dojem a zeptat se sebe sama, jestli je mi ten člověk něčím sympatický, nebo ne. Z vlastní zkušenosti se mi potvrdilo, že úplně první dojem byl vždy ten správný, i když se mě rozum snažil přemluvit, že situace může být úplně jiná.

Co dělat na první schůzce 2Buďte sami sebou a zapomeňte na přetvářku

Není nic horšího než přetvářka. A jestliže jste na první schůzce, tak o to hůř. Drobná nejistota a nervozita jsou pochopitelně normální, ale rozhodně se nevyplácí ze sebe dělat někoho, kým nejste. Ze schůzky pak nebudete mít požitek, budete neustále v napětí a váš protějšek to bezpochyby zaznamená. Je tedy lepší na nic si nehrát. Smějte se, když to tak cítíte, mluvte, když se vám chce, a těšte se z toho, že jste na rande. Dávejte pozor na řeč těla.

Berte to tak, že jestli vám první schůzka nevyjde proto, že jste zjistili, že si moc nerozumíte, tak je to v podstatě dobrá zpráva. Není přece nic horšího než nefunkční vztah, kdy jsou partneři spolu proto, aby nebyli sami. Prostě to berte tak, že ten pravý nebo ta pravá na vás teprve čekají a než se najdete, je třeba nejdřív zjistit, co od vztahu doopravdy chci, ale i co nechci. Budete-li se přetvařovat, tak se v podstatě jen přizpůsobujete, což ke kvalitnímu vztahu rozhodně nevede.

Co dělat na první schůzce 3Mluvte o tom, co vás baví

Jak jsme již řekli, vaše přirozenost je pro vztah velmi důležitá a stejně tak jsou důležité i aktivity, které vás baví a naplňují. Aby byl váš budoucí partnerský vztah funkční, je nutné, aby partneři měli společnou alespoň jednu oblast zájmu.

Když tedy budete mluvit o tom, co máte rádi, můžete snadno zjistit, kolik toho máte společného. Pokud zjistíte, že toho moc společného nemáte, tak je stále ještě dostatek prostoru ze vztahu vycouvat.

Co dělat na první schůzce 4Stanovte další směr vývoje

Jak již bylo řečeno na začátku, je dobré naslouchat vlastní intuici, být sami sebou a mluvit o svých zájmech. Uvidíte, že sami budete cítit, že se s tím člověkem máte o čem bavit, anebo cítíte, že je konverzace nepřirozená, vázne a vy se s dotyčným nudíte. Vždy je dobré se v duchu zeptat: „Chci toho člověka ještě vidět?“ Je-li odpověď rozhodně ne, nemáte opravdu na co čekat. Často od svých klientů slyším, že je jim hloupé ukončovat vztahy, a proto je nechávají vyšumět. Jenže přesně takto dochází k tomu, že dotyčného mají pořád v hlavě a vědí, že už s ním nechtějí mít další kontakt.

Nebojte se někoho odmítnout a nevěšte hlavu, když se to stane vám. Zkuste ale využít i druhou šanci.

Je tedy lepší narovinu říct (a samozřejmě slušně), že děkujete za schůzku, ale že z vaší strany jiskra bohužel nepřeskočila. Dáváte tak vlastně prostor i tomu druhému, aby mohl najít spokojený vztah. Pokud byla první schůzka úspěšná, jiskra přeskočila a oba cítíte, že se chcete určitě ještě vidět, tak vám gratuluji a přeji hodně úspěchu. Jestliže jste na vážkách, ale váš protějšek vám není nepříjemný, dejte mu klidně ještě šanci. Může se stát, že nervozita ho nebo ji natolik zparalyzovala, že nebylo možné se plně projevit.

První schůzka

Co nedělat na první schůzce 1Nesnažte se za každou cenu zamaskovat nervozitu

Právě chvíle, kdy se snažíte nervozitu maskovat, způsobuje to, že úplně zkameníte. Jak z toho ven? Vypadá to jako nemožné, ale zcela postačí, když nahlas řeknete, že jste prostě nervózní. Tím, že situaci pojmenujete a přestanete ji v sobě dusit, se vaše tělo uklidní a stres začne pomalu odcházet. Věřte tomu, že ten, kdo je s vámi, je na tom úplně stejně jako vy, nebo možná hůř.

Pokud vám tato technika sice trochu uleví, ale nepřinese příliš velké uklidnění, doporučuji omluvit se a zajít na toaletu. I pár kroků vám pomůže rozproudit krev a stres začne pozvolna odcházet. Na toaletě se alespoň pětkrát zhluboka nadechněte a pak se vraťte ke stolu. Budete se cítit uvolněnější a stres začne pomalu odcházet.

Co nedělat na první schůzce 2Nelžete

A jsme opět u toho. Nemá cenu lhát, ani když máte dobrý úmysl. Pokud vás čeká první seznámení se ženou, která je například manažerka nebo lékařka a vy jste „jen“ kuchař, nesnažte se přibarvovat svou práci nebo povolání. Často se ve své praxi setkávám se ženami, které jsou krásné a vzdělané, a přesto jsou samy.

Když se jich zeptám, jaké povolání by měl mít jejich partner, jejich odpovědi jsou téměř identické: „Vždyť je to úplně jedno. Hlavně, aby ho práce bavila.“ Takže pánové, nemějte strach z hezkých, chytrých a úspěšných žen. Nebude-li vás chtít takového, jaký jste, tak za to prostě nestála. A vy, dámy, se za úspěchy nestyďte. Naopak, buďte hrdé na to, co jste dokázaly. Budete-li si vážit svých úspěchů, bude to dělat i váš partner.

Co nedělat na první schůzce 3Příliš se na váš protějšek neupínejte

Jestliže jste dlouho sami, váš mozek automaticky touží po lásce a pocitu štěstí. A tak má tendenci vykonstruovávat příběhy o tom, jaký nás čeká úžasný vážný vztah. Po první minutě s novým člověkem mají někteří lidé tendenci pomalu slyšet svatební zvony. Jenže pamatujte na jednu věc: na vztah jsou vždy potřeba dva lidé a láska se jednoduše nedá vynutit. Dejte tedy prostor vašemu protějšku, aby se vyjádřil, jestli je mu s vámi stejně dobře jako vám s ním nebo s ní.

Pozorujte, jak vás dotyčný vnímá a zda opravdu přeskočila jiskra.

Spíš než abyste se věnovali stavění vzdušných zámků, zkuste druhého při první schůzce vnímat. Naklání se k vám, nebo se prudce odkloní, když se snažíte přiblížit. Zrcadlí vás svými pohyby, nebo má ruce překřížené a nohy by měl nebo měla nejraději zamotané do uzlu. Všechna tato gesta vám napoví, zda mezi vámi přeskočila jiskra oboustranně, nebo ne.

Co nedělat na první schůzce 4Nebuďte arogantní k obsluze

Způsob, jakým se vás partner či partnerka během první schůzky chová k obsluze, vám o jeho či její osobnosti napoví víc, než myslíte.

Pokud je muž na servírku arogantní a snaží se jí ukázat, kdo je tady pánem, je velmi pravděpodobné, že stejně povýšeně se bude chovat i ve vztahu. Jestliže je žena nespokojená s každou drobností a nad vším takzvaně ohrnuje nos, je dost možné, že stejně tak nebude s ničím spokojená i co se týče vás.

Těmto detailům rozhodně věnujte pozornost, avšak ne příliš. Měly by obrázek o člověku, který je s vámi, spíše doplňovat. Hlavní je, jak se s vaším protějškem cítíte a zda ho nebo ji chcete vidět ještě jednou.

Ze schůzky se nezapomeňte těšit a mějte radost z toho, že jste se mohli seznámit s někým zajímavým. Tak ať vám první schůzka vyjde!

Vysvětlovací banner na Tipy, jak se seznámit

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf