Vaše známosti jsou pouze krátkodobé a ve vztah nikdy nepřerostou? Přečtěte si 4 tipy koučky Hany Wolf, jak to změnit.
Partnerské vztahy jsou spolu s rodinnými a kamarádskými nejdůležitějšími ze vztahů vůbec – nejen proto, že potřebu být milován má snad každý. Provází nás celý život a některé plodí i další generaci. Jak se v nich naučit chodit?
Na rozdíl od rodinných vztahů, u nichž jsou kostky v podobě příslušníků již předem vrženy, si ty partnerské utváříme s lidmi, s nimiž si jeden druhého vzájemně vybereme. V ideálním případě s naším partnerem či partnerkou nakonec utvoříme funkční svazek, který zplodí nový život. Partnerské vztahy jsou tedy pro lidstvo esenciální. Tak proč nás o nich třeba ve škole tak málo učí?
Škola základ života?
O tom, jak se chovat ke svému protějšku, co od sebe navzájem čekat, jak překonat krize i co znamená, když někdo na otázku „Co je?“ odpoví „Nic“, nás nikdo moc neučí. Ve škole se možná v rámci občanské výchovy či základu společenských věd dotkneme toho, co s sebou takové vztahy přináší, ale spíše v rámci vágních pouček o sexu. Jinými slovy, o tom, jak vůbec sbalit někoho, u koho tuto dovednost můžeme uplatnit, zpravidla nikde nepadne ani slovo.
Přečtěte si také: 5 kroků, jak upevnit důvěru ve vztahu. Psycholožka radí
Partnerské vztahy v rodině odhalí mnohé
Pokud máte nebo si budete pořizovat kotě, víte, že by se mělo od matky a sourozenců do nového příbytku vzít ideálně až po 12 týdnech. Proč? Protože do té doby se okukováním, hraním a vůbec životem mezi svou rodinou učí, jak to ve vztazích chodí.
Způsoby, jak mohou vztahy vypadat, odkoukáváme zejména od rodiny. Kouč Aleš Kalina říká, že rodiče mají na náš budoucí partnerský život velmi významný vliv. Podle něj se výsledky našeho pozorování vztahů mezi rodiči i dalšími příbuznými spolu s jejich relací k nám ukládají v mozku do emočních rovnic. Pokud naše příklady nebyly zrovna ukázkové, může to negativně ovlivnit náš vztah s budoucím protějškem a nás trápí samota. A naopak ti, kteří pocházejí ze stabilní, pozorné a milující rodiny, prošli doslova dobrou školou života.
Jak jinak se můžeme poučit o zákonitostech, procesech či situacích, které v sobě nesou? Kromě filmů a seriálů (od romantických komedií po dokumenty) existuje mnoho knih a pořadů a také miliony článků, studií a průzkumů. Pomoci mohou také psychologové, terapeuti, koučové, zkušení známí, kolegyně, přátelé. Ovšem kolik lidí, tolik názorů a přístupů. A nikdo z nich nejste Vy sami.
Začněme u sebe
Jak se učit, co jsou partnerské vztahy, a jak v nich umět chodit? Možná je nejprve dobré začít vztahem k nám samým a pozorovat naše emoce a reakce ve vztahu – z nich se o sobě také dozvíme mnoho. Jakoby si tím vytvoříme obejdnávku budouciho partnera.
Koučka Hana Wolf radí sepsat si pozitvní seznam: “Vezměte si tužku a papír a v klidném okamžiku si udělejte seznam deseti věcí, které na sobě máte rádi. Do seznamu můžete zahrnout položky týkající se vzhledu, tak i vaše povahové rysy, které máte rádi. Je to zcela na vás. Pokud si se seznamem nevíte rady, požádejte o pomoc třeba své přátele nebo rodinu.”
Takový seznam prý pomáhá proti zbytečnému otravování s maličkostmi, manipulaci ve vztahu i vyvolávání konfliktů s Vaším protějškem. Člověk ze sebe dostane malichernosti, které zbytečně odvádí pozornost od důležitějších věcí, srovná si myšlenky, a třeba se vypíše ze všech komplimentů, z nichž pak svůj protějšek počastuje jen tím nejméně infantilním. Zpětným pročítáním svého deníku dostanete o svých pocitech a prožitcích s partnerem/kou lepší přehled a možná najednou uvidíte něco, co vám dlouho unikalo.
Poté už Vám nebude stát v seznamování nic v cestě.
Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]