Vztah bez lásky: jaké jsou důvody a může takové soužití fungovat?

Dva páry líbající se na roztržené fotce

Prý se tomu říká láska, zpívá v známé písni Lenka Filipová. Opravdu je realita natolik romantická? Průzkum eDarlingu mezi šesti stovkami nezadanými totiž odhalil překvapivá data o partnerských vztazích u nás: Každý druhý Čech měl již někdy vztah bez lásky a ve čtvrtině případů trval takový vztah dokonce déle než 5 let!

Z obsahu:

Známe 5 důvodů, proč lidé ve vztazích bez lásky zůstávají
Rozejít se nebo zůstat? Poradí naše psycholožka Salama Marine

5 důvodů, proč udržujeme vztah bez lásky

Polovina dotázaných uvedla, že byli ve vztahu bez lásky. Mezi muži a ženami není přitom v této otázce až takový rozdíl: až polovina dotázaných byla už někdy ve vztahu, v nichž romantické „miluji tě“ nikdy nezaznělo.

Nejednalo se přitom o žádné krátkodobé letní romance, nýbrž takové vztahy vydržely ve 12 procentech případů kolem roku, ve 13 % přes dva roky a ve 26 % déle než pět let.

Ale je to opravdu natolik smutné, jak by se nám mohlo na první pohled zdát? Zdá se totiž, že v Česku nevnímáme vztahy bez lásky jako něco nefunkčního nebo negativního. Více než třetina dotázaných věří, že vážná známost může přetrvat, i když se partneři již nemilují a celá pětina by klidně zvolila raději vztah bez lásky než samotu.

A jak ukazuje naše infografika níže, není strach ze samoty jediným důvodem, proč lidé v takových vztazích zůstávají. Při pohledu na data určitě překvapí, že sex ve vztahu hraje menší roli, než by se v naší sexuálními tématy zahlcené společnosti mohlo zdát.

Nejenom všech 5 důvodů naleznete v této přehledné infografice:

Infografika vztah bez lásky

Je lepší milovat nebo být milován?

Často se stává, že se partneři ocitnout v citově nevyváženém vztahu. Jde o vzájemné soužití, kde je zamilovaný jenom jeden z partnerů. Ruku na srdce, chtěli byste hrát roli toho, kdo je milován nebo raději toho, kdo jednostranně miluje?

Překvapivě až 28 % dotázaných by dokázalo být ve vztahu tím, kdo miluje a jeho láska není opětována.

Láska je láska, ale co když…

…existuje ještě jeden důvod, proč jsme ve vztazích bez lásky? Důvod, o kterém se nahlas moc nemluví? Až 62 % dotázaných totiž označilo bývalého partnera za svou životní lásku. Ani zde však není drama na místě.

Navzdory zklamání spojeným s rozchodem, drtivá většina jak žen, tak mužů věří, že svou životní lásku může potkat a 80 % z nás by byli raději sami než ve vztahu bez lásky.

Lze do vztahu vrátit lásku?

Na začátku každého vztahu jistá romance určitě byla, jinak by se partneři pravděpodobně nemohli dát dohromady. Možná jenom krátkodobá fáze zamilování nebo dokonce opravdová láska, která časem vyprchala. Lze ji nějakým způsobem vrátit zpět a opět upevnit důveru ve vztahu?

3 ze 4 dotázaných si myslí, že ano. Pomoci k tomu podle Vás by mohl například společný projekt (29 %), krátkodobý odstup (27 %) nebo pomoc profesionálů (23 %).

Kdy je lepší se rozejít? Psycholožka radí

Mnoho lidí v takových vztazích jistě řeší otázku, zda má smysl pokračovat ,nebo zda by nebylo lepší se rozejít. Naše psycholožka Salama Marine radí položit si v takových případech 3 otázky:

1. Cítíte se navázaní na partnera nebo spíše na ideu vztahu jako takového?

2. Můžete se na svého partnera opravdu spolehnout, nebo se v případě problémů cítíte osamoceni?

3. Jste spokojeni se svým sexuálním životem?

Marine pokračuje: „Pokud se rozhodnete zůstat ve vztahu, myslete na to, že vztah není pasivní stav, nýbrž proces, na jehož zkvalitňování je potřeba pracovat každý den.“

Třeba jste také zažili vztah bez lásky nebo nevyvážený vztah a chtěli byste poznat někoho, s kým Vám bude opravdu dobře. Zaregistrujte se u nás a najděte svou životní lásku:

Registrace na eDarling. Vztah bez lásky

O autorovi: Ivan Nemeth Ivan Nemeth pracuje ako redaktor Partner na úrovni. Více článků napsaných Ivan Nemeth