Rodina a práce – jak je sladit?

Rodina a práce

Rodina a dobré zaměstnání – tyto dvě věci představují ve vyspělém světě pro většinu lidí základ pro spokojený život. Najít mezi nimi rovnováhu se snaží programy work-life balance. Stres a příliš vysoké pracovní nasazení již vnesly problémy do nejednoho dříve harmonického vztahu. Na skutečném příběhu Vám poradíme, jak sladit Váš pracovní a osobní život.

Petr (35) a Eva (34) (jména redakcí změněna) se poznali již na střední škole a od začátku byli okolím považováni za vysněný pár. Petr získal novou a lépe placenou práci, kde má ale také mnohem více zodpovědnosti a je více vytížen. Konečně si teď budou moci s Evou splnit svůj sen a koupit si malý rodinný domek se zahradou. Ale po patnácti letech vztahu to začíná mezi oběma skřípat a v jejich harmonickém soužití se objevují problémy.

Nezapomeňte na soukromý život

Dříve jsme oba měli klasickou práci od devíti do pěti. Po práci jsme chodili do kina, do divadla, věnovali se sportu. Teď zůstává Petr v kanceláři téměř každý den až do večera, aby úspěšně dokončil projekty, za které zodpovídá. Vrací se domů za tmy, unavený a bez nálady,” svěřuje se Eva.

Podle naší psycholožky Wiebke Neberichové byste se měli snažit si chvíle strávené s protějškem co nejvíce užít. Naplánujte si věci, které Vás baví a nezapomeňte ani na odpočinek, při kterém načerpáte sílu a zregenerujete se.

Tak jako Petr s Evou žije spousta párů. Rádi by spolu trávili více času, ale nedovolí jim to jejich náročné zaměstnání. Tato situace může partnerskému vztahu dle psycholožky velmi uškodit. Na společné aktivity a zábavu není čas, partneři spolu málo komunikují, vše se odkládá na později. Práce má přednost a rodina se dostává do pozadí.

Vzájemné porozumění je velmi důležité

Eva má pocit, že se na nově nabytém luxusu nijak nepodílí: „Snažím se za každou cenu udržovat domácnost jako dřív, uklízím a vařím manželovi jeho oblíbená jídla.” Eva tak chce aspoň v této rovině Petrovi usnadnit a zpříjemnit život. Bohužel má pocit, že on si toho vůbec nevšímá a neoceňuje to.

Rodina a práce

Zde je dle Neberichové velmi důležité si vzájemně porozumět a mluvit o nové situaci. Petr má radost, že je jeho rodina finančně zabezpečená a můžou si tak dovolit více než dřív. Rád také projevuje manželce lásku tak, že jí kupuje hezké dárky. Lépe vydělávající partner samozřejmě může kupovat drahé dárky a převzít placení účtů v restauraci. Psycholožka ale radí dávat pozor, aby to nepřekročilo určitou hranici a aby se partner nezačal cítit méněcenný.

Přečtěte si také: 3 finanční problémy ve vztahu

Workoholismus vztahu neprospívá

Když přijde Petr domů, je často nervózní, unavený a stane se, že reaguje podrážděně. Občas Evě křivdí a je k ní nespravedlivý. Petr musí ve svém novém zaměstnání nejen hodně pracovat, na jeho bedrech leží navíc tíha odpovědnosti. Rodina a práce není zrovna v rovnováze.

Lidé, na které jsou v práci kladeny vysoké nároky se podle psycholožky často bojí, že selžou a nedostojí svým závazkům. Tuto svou nervozitu a starosti si často nosí s sebou domů, proto nejsou takové situace lehké pro nikoho ze zúčastněných.

Rodina a práce – může to fungovat!

Ten z partnerů, který buduje kariéru a je v práci ve stresu, by si měl najít činnost, kde se může vybít a zbavit negativních emocí. Ideální činností, při které se člověk uvolní a uklidní, je například sport. Nebo může zkusit třeba pracovat méně, jak ukazuje toto zajímavé video o 32hodinovém pracovním týdnu (v angličtině):

Naopak rodina a protějšek, který je v podobné situaci jako Eva, by měli mít pro partnera pochopení. Eva přiznává: „Když se muž vrátí z práce, ano – někdy i naštvaný, není to lehké, ale snažím se zachovat chladnou hlavu a nezačít mu třeba něco vyčítat.”

Namáhavé a časově náročné zaměstnání může být pro partnerství zátěžovou zkouškou. V zásadě ale není důvod, proč by měla kariéra zničit dobře fungující vztah plný lásky. Naše psycholožka zůstává pozitivní: „Pokud jsou oba partneři trpěliví, navzájem se snaží pochopit a podporují se, překoná jejich vztah všechny překážky.”

Registrace na Rodina a láska

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling