Co pro nás znamená polibek?

Vše o polibku

Polibek se údajně vyvinul z očichávání a patří tedy k nejpřirozenějším a zároveň nejintimnějším projevům náklonnosti. Proč se ale vlastně líbáme? Významové rozdíly nenajdeme nejen mezi jednotlivými druhy polibků, ale i mezi pohlavími. Studie se nicméně shodují v jednom: Líbejme se!

Co se vlatně v organismu při polibku děje

I přesto, že se při vášnivém polibku většinou příliš nezapotíte, je do něj zapojeno až 34 obličejových svalů a spálíte 12 kalorií. Zároveň slouží jako výměna genetické informace a hormonů – samozřejmě díky slinám. Podle doktorky Helen Fisherové z Rutgersovy univerzity tak muži předávají ženám hormon testosteron, který povzbuzuje sexuální touhu.

Čím častěji se tedy líbáte, tím víc jste připraveni na sex, což ve výsledku znamená intenzivnější sexuální zážitek. Hormon ovšem přenášejí i ženy, konkrétně estrogen. Pokud ho má žena vyšší hladinu, je podle vědců plodnější, což se dá podle doktorky při polibku poznat tak, že sliny, obsahující více estrogenu, lépe chutnají.

Přečtěte si také: Sex jako barometr vztahu. 5 rad kouče Aleše Kaliny

Při polibku se ovšem zapojují kromě chuti samozřejmě i jiné smysly, jako čich, hmat i sluch. „Podle toho, jak se nám tedy zamlouvá či nezamlouvá první polibek s novým protějškem, se následně rozhodujeme, zda se s ním budeme chtít políbit znovu”, dodává Fischerová.

Polibek jako faktor partnerské kompatibility

Co se týče významu líbání, v něčem se sice muži a ženy shodují, jejich podvědomé důvody se ovšem v mnohém liší. „Pro ženy je líbání jakýmsi poutem, které má posílit vztah s protějškem jakožto potenciálním druhem,“ míní americká psycholožka Susan Hughes.

Oproti tomu pro muže plní líbání podle Hughesové i podle Fischerové poněkud pragmatičtější funkci: vzrušení partnerky, které má vést k sexu. Z výzkumu, který Hughesová provedla mezi vysokoškoláky, dokonce plyne, že polovina mužů by se při sexu obešla bez líbání, s čímž souhlasilo jen 14% žen.

Muži by se bez líbání v polovině případech obešli, takových žen je ale jen menšina.

Ta samá studie také objasnila, že muži se neradi líbají po sexu, i v případě dlouhodobého vztahu. Oproti tomu ženy se rády líbají pořád – před, během i po sexuálních radovánkách.

Aby to ale opravdu nevypadalo tak, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, mají obě pohlaví, co se týče polibků, i mnoho společného. Například pánové i dámy souhlasí s tím, že líbání je ve vztahu velmi intimní a důležité, a posuzují podle něj partnerskou kompatibilitu. Zároveň se také shodnou na tom, že v souvistlosti s tím, jak se jim líbí polibky, je jejich protějšek přitahuje více či méně.

3 polibky, které si dáváme nejčastěji

Pusa na tvář

Letmý či vydatný polibek na tvář je často součást pozdravu zejména mezi přáteli a rodinnými příslušníky, ale i mezi cizími lidmi, které například někdo představuje. Mlaskavý polibek na tvář zosobňoval v sovětské éře mezi státními činiteli výraz nejvyšší úcty.

V současnosti se polibky na tvář při pozdravu liší podle krajiny – ve Francii se například líbají na obě tváře, nejdřív na levou, pak na pravou. Směrem na sever ovšem polibky na tvář střídá podání ruky. Trend pusy na tvář už pomalu dorazil i do Česka, kde se tak zdraví především mladí lidé.

Polibek na ruku

Tento druh polibku je znám od evropského středověku, v současnosti je ovšem ke škodě dam praktikován stále méně. Původně muž tím, že se uklonil či poklekl a políbil ženě hřbet ruky, dal najevo svůj respekt a uznání. Nyní jsou ruce líbány spíš jen příslušnicím aristokracie; přesto patří k nejromantičtějším.

Francouzský polibek

Tento polibek je jeden z nejvášnivějších, nejerotičtějších a zároveň nejintimnějších druhů polibku vůbec a má také rozmanité podoby. Kde se vzal a jak dlouho už se tak lidé líbají, je záhada. Vědci se nicméně domnívají, že i přes svůj název z Francie nepochází a je s ní spojován proto, že Francie je považována za zemi lásky a romance již po staletí.

Dříve byl ovšem tak vyzývavý, že se odehrával pouze za zavřenými dveřmi manželské ložnice, dnes si ho běžně ti odvážnější či čerstvě zamilovaní dopřávají v nejrůznjších podobách i na veřejnosti. V každém případě jsou polibky užitečné, ať ty vášnivé, či jen ty letmé – posilují pouto mezi lidmi a jsou velmi příjemným a osobním způsobem, jak projevit svou náklonnost v partnerském vztahu. Nezapomeňte se tedy v sobotu s někým alespoň jednou políbit!

Registrace na polibek

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

Líbání.cz, http://libani.cz/

Laura Leu, Makeout Session 101: Be a Better Kisser, Women’s Health, http://www.womenshealthmag.com/sex-and-relationships/kissing-tips

7 důvodů proč se líbat, Shinemag, 26. 11. 2010 http://www.femina.cz/magazin/sex-a-vztahy/7-duvodu-proc-se-libat.html

Natalie Wolchover, Men, Women, and the Two Stories Behind Every Kiss, Life’s Little Mysteries, 10. 2. 2011, http://www.livescience.com/12802-men-women-stories-kiss.html

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling