1. máj – lásky čas: i nezadaní mohou slavit

pár se objímá na ulici

1. máj není jen Svátek práce. U nás má ještě jeden význam a to mnohem romantičtější – je to náš pravý Den zamilovaných aneb lásky čas. Jaké jsou tradiční májové oslavy a co se vlastně u nás v tento den všechno odehrává? Navíc jsme pro nezdané připravili kvíz, který ukáže, zda jsou na nový vztah připraveni.

Jak se slaví ve městech a na venkově

Zejména na venkově se některé tradice zachovaly v takřka nezměněné podobě. Na 1. máje se například odedávna vztyčuje májka, co je holý kmen stromu s věncem, květinami, fáborky a pentlemi na jejím vrcholu. Kromě stavění velkých májí pro celou vesnici mohl mládenec stavět i malé májky na dvoře dívky, kterou tím chtěl okouzlit a vyjádřit jí náklonnost a úctu. Dalším romantickým zvykem pak bývaly tzv. chodníky lásky, kdy se mezi domy milenců vysypávala cesta, která jejich bydliště propojila.

Nepřímo s 1. májem souvisí majálesy, které mají u nás tradici již od středověku a oslavují studentský život. V hlavním městě bývá dodnes zvykem přinést kytičku k soše Karla Hynka Máchy, romantického básníka, jehož majestátná lyricko-epická skladba Máj tento svátek lásky proslavila. Dnes je u nás 1. máj i přes mezinárodní Svátek práce spojován právě s romantikou a láskou.

Za tradiční den zamilovaných jej pokládá 48 % našich uživatelů a 26% se dokonce cítí smutně.

1. máj je skvělá příležitost sebrat odvahu a oslovit toho, kdo se Vám líbí. A i kdybyste byli o samotě, nabízíme Vám tipy pro hezké strávení tohoto svátku jara, práce a především lásky.

Lásky čas pro milovníky tradic: líbání pod třešní

Dopisujete si, nebo dokonce scházíte s někým, s kým byste rádi strávili romantické rande? Nejtradičnějším způsobem, jak oslavit 1. máj, je polibek pod rozkvetlou třešní. Pokud nemáte v okolí třešeň, podle tradice by měla stačit i bříza nebo jakýkoliv rozkvetlý strom.

Vášnivý polibek má dívce či ženě zajistit celoroční svěžest a má předcházet jejímu „vysušení“. Vztah dvojice, která se na 1. máje políbí pod rozkvetlou třešní, má navíc vydržet po celý další rok (ideálně do dalšího polibku).

Kde najít ideální místo na rande? Našli jsme vhodná místa ve vybraných českých městech: Rande v Česku

Pro nezadané: výlet nebo párty

Pokud jste zatím nezadaní, nevěšte hlavu. Užít si voňavého a svěžího jara můžete i s přáteli nebo rodinou například výletem nebo grilovačkou. A protože je v květnu příroda v rozpuku a vše je barevné, svěží a voňavé, nabízí se i procházka přírodou – loukou, zahradou či parkem – ať už s kamarádem, psem nebo knihou. Chcete-li na prvního máje vyjít ven na rande, můžete začít nápadníky či nápadnice hledat hned teď – v parcích, barech, tanečních klubech nebo třeba u nás.

Pro věčné romantiky: pozorování hvězd

Vzhledem k tomu, že květnové večery bývají teplé a dlouhé, můžete si dopřát i pozdní piknik venku, na zahradě nebo alespoň doma na balkóně či verandě a po soumraku hledět na hvězdy. Ti méně romanticky založení mohou alespoň obstarat svému nápadníkovi nebo nápadnici drobnou pozornost či kytici čerstvých květin.

registrace 1. máj

ZDE NAJDETE KVÍZ: Jste připraveni na nový vztah?

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling