Single po třicítce. Jak na ně Češi nahlíží?

Nezadaní po 30 eDarling

Třicítka je mnohými vnímána jako posun do další životní fáze: nevázanost dvacátníka je pomalu pryč, biologické hodiny tikají a od člověka v Kristových letech se očekává plná zodpovědnost za sebe sama. Ale jak do tohoto společenského modelu zapadá život nezadaných? Průzkum ukázal zajímavá data.

Myslíte, že je možná trochu divné být po třiceti nezadaný, bez partnera a rodiny? Čísla z výzkumu mezi více než tisíci našimi uživateli překvapivě ukázala, že ke studu má tento single status stejně daleko jako Tokio od Prahy.

Tři čtvrtiny všech dotázaných Čechů si myslí, že být single po třicítce je oblíbené a moderní.

Ženy propadly ideálu Bridget Jonesové

Známý český psycholog Jeroným Klimeš, se kterým jsme dělali v naší poradně také rozhovor, srovnává svobodné třicátníky s prodlouženým dětstvím: „Jde o lidi, kteří by mohli mít děti, kdyby chtěli, ale odkládají je z různých důvodů, ať už rozumných, nebo nerozumných. Lidé by toto období ještě prodlužovali, kdyby to jen šlo, ale narážejí na fakt biologické neplodnosti. Ženám nemilosrdně tikají biologické hodiny a často mají vedle sebe muže věkově rovného, bývalého spolužáka například.“

Být single po třicítce je až 82 procenty žen vnímáno jako oblíbené a moderní. Podobně se vyjádřilo jenom 68 % dotázaných mužů.

Máme tedy ženy chápat jako přesvědčené fanynky svobodného života po třiceti? „Tento trend souvisí s tím, že založení rodiny bývá ženami odkládáno do vyššího věku. Především akademicky vzdělané ženy dávají jako čerstvé třicátnice přednost kariéře,“ potvrzuje Klimešova slova naše psycholožka Wiebke Neberichová.

Nezadaní po 30

Mladí lidé ale netouží být po třiceti sami

Oblíbenost v průzkumech ale nemá na sny dnešních dvacátníků žádný vliv. Pro více než čtvrtinu lidí ve věku do 25 let je single život po třicítce neakceptovatelný. Starší padesáti let už toto téma tak neřeší a pouze patnáct procent z nich ho bere jako drama.

Kdo je tedy konzervativní? Neberichová podává vysvětlení, že být nezadaný po třicítce není v současnosti nic výjimečného. Starší považují single status za moderní a s věkovým odstupem ho nemusí vidět jako problém, samotní single třicátníci však vnímají samotu jako zátěž.

Být single po třicítce je téměř pro každého čtvrtého muže do 25 let neakceptovatelné!

To, že rčení zasaď strom, postav dům a zploď syna, nemá ani dnes tak daleko od ideálů dnešních mladých opět potvrzuje i Neberichová: „Vedle touhy po seberealizaci máme i dnes silnou potřebu závazného vztahu. Kolem třicátého roku života toužíme po životním partnerovi, se kterým bychom v budoucnu mohli založit rodinu.“

Příběh nešikovné a ne příliš atraktivní třicátnice, která sní o svém princi, viděl asi každý. Bridget svého milého ale nakonec přece jenom najde. Nezadaným třicátníkům držíme palce!

registrační banner_single po třicítce

Zdroje:

Průzkum na téma stereotypy mezi 1030 uživateli české stránky eDarling, 52% mužů, průměrný věk 42 let.

Jeroným Klimeš: “po třicítce si to vypijete do dna”, iprima.cz, http://www.iprima.cz/preslapy/novinky/po-tricitce-si-vypijete-do-dna-rika-psycholog

O autorovi: Ivan Nemeth Ivan Nemeth pracuje ako redaktor Partner na úrovni. Více článků napsaných Ivan Nemeth

eDarling kvíz: Jste připraveni na nový vztah?