Svobodné matky na trhu online seznamování

svobodne-matky-studie.png

Svobodné matky na trhu online seznamování: rychlé dohody, nebo pomalé obchodnice?

Svobodné matky jsou na trhu online seznámení zastoupené z velké části. V porovnání se sedmi procenty svobodných matek v Německu, je každý třetí německý uživatel eDarlingu svobodnou matkou (ženy ve věku 25 a 65 let; Statistický úřad, 2010).

Svobodné matkyTento údaj moc nepřekvapuje, jak vzhledem k zaneprázdněnému životu svobodných matek, tak vzhledem k efektivitě online seznamování například přes eDarling. Princip „matchingu“ na eDarlingu nabízí mnoho výhod, zejména pro svobodné rodiče.

Nezadaní můžou hned ze začátku uvést, jestli mají děti nebo zda si je přejí. Mohou také zadat, jestli akceptují děti u svého nového protějšku. Mnoho jednotlivých kritérií na partnera/ku může být mimoto stanoveno podle míry jejich důležitosti, ať už se jedná o povahové vlastnosti, návyky, hodnoty či postoje.

Zajímalo nás, jestli se výběr protějšku u svobodných matek a bezdětných žen liší. A to zejména odpověď na otázku: Jsou svobodné matky vybíravější?

Pohrajme si s empirickými fakty a pár myšlenkami…

Na jednu stranu by někdo mohl tvrdit, že svobodné matky nejsou tak vybíravé. Vzhledem k tomu, že jen 73% svobodných bezdětných mužů by akceptovalo svobodnou matku jako svou partnerku, zdá se, že šance nezadaných matek se na seznamovacím trhu poněkud snižují. Pokud by byly při hledání partnera příliš zdrženlivé a vybíravé, celý proces online seznámení by se tím prodloužil. Slevení ze svých požadavků by tedy mělo úspěch na seznamce urychlit.

Na druhou stranu by ale někdo mohl namítat, že svobodné matky jsou oproti bezdětným ženám mnohem vybíravější. Proč by tomu tak mělo být?

Teoreticky s sebou párování nese dvě rizika:

I.) Dotyčná si může vybrat špatně (např. když není moc vybíravá), nebo

II.) Dotyčná může propásnout toho pravého (např. když bude při výběru náročná až příliš).

Míra negativních důsledků každé z výše zmíněných chyb se nicméně může mezi svobodnými matkami a bezdětnými ženami značně lišit. Pokud je žena zodpovědná jen sama za sebe, je pro ni riskantnější, když svého partnera hledá příliš pečlivě. Hrozí totiž, že propásne toho pravého. Na druhou stranu, pokud jsou svobodné matky zodpovědné za bezpečnost, zdraví a spokojenost svých dětí, může pro ně být riskantnější randit s někým, kdo k nim příliš nehodí.

Spoléhat se na někoho, kdo Vám tolik nevyhovuje, není totiž jen ztrátou času a energie (což je pro svobodné matky vzácné zboží). Navíc to vystavuje děti nestabilnímu prostředí, čemuž se právě matky snaží vyhnout. Proto by se dalo říci, že svobodné matky budou při hledání partnera vybíravější, aby se vyhnuly chybě číslo I.

Podívejme se na data

Na základě 9,425 anonymních německých profilů online seznamky eDarling jsme vypracovali tabulku, která obsahuje devět kritérií při selekci partnera. Patří mezi ně např. „Jak důležité jsou pro Vás partnerovy osobní hodnoty, jeho láska k dětem, přívětivost, atd.“. Výsledky odhalují malý, ale podstatný výsledek: Svobodné matky byly vybíravější v porovnání s bezdětnými ženami.

Zajímavé je, že jejich zvýšené požadavky se neomezují jen na „dobrého otce“ (viz „Sexuální kompatibilita“). Je pro ně velmi důležité najít partnera, s nímž si budou celkově vyhovovat a který bude dobrým otcem dětí, milencem a dokáže se postarat o rodinu.

Svobodné matky graf

Další zajímavosti:

Zkontrolovali jsme, jestli byly profily svobodných matek méně oblíbené než profily bezdětných svobodných žen. Zaměřili jsme se na opakované návštěvy jednotlivých profilů, neboli jak často se nějaký uživatel navracel na oblíbený profil.

Musíme také brát v potaz, že uživatelé eDarlingu uvidí rodinný status jiného uživatele až poté, co kliknou na jeho/její profil. Počet opakovaných kliknutí navíc nezávisí na celkovém počtu lidí, kteří profil navštívili, a proto je i nezávislý na počtu návrhů protějšků.

Zjistili jsme, že co se týče oblíbenosti, nebyl mezi svobodnými matkami a bezdětnými ženami žádný rozdíl! Muži navštěvovali profily obou těchto skupin stejně často.

Diskuze

Výsledky odhalily, že svobodné matky jsou oproti bezdětným ženám méně tolerantní, co se týče kritérií výběru partnera. Důvodem může to být to, že obě výše zmíněné chyby, které se mohou při hledání partnera online přihodit, s sebou nesou pro svobodné matky a bezdětné ženy různě velké riziko.

Pro ženy bez potomků představuje největší nebezpečí, když propásnou příležitost. I když se nakonec ukáže, že daný partner nebyl ten pravý, alespoň můžou mít jistotu, že propásly žádný potenciální vztah!

Pro svobodné matky je naopak riskantnější, když mají někoho představit svým dětem. Mohou s ním ztratit mnoho času a energie, než se ukáže, zda to dohromady funguje či ne. Vybíravost svobodných matek, která se jasně ukázala ve výzkumu, proto působí velmi důvěryhodně a logicky! V každém případě se zdá, že matky neuzavírají ni rychlé dohody, ani nejsou pomalými obchodnicemi.

eDarling redakce, 2012

Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, pište na [email protected]

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Čtěte také:

Svobodná matka (jak si najít partnera v době mateřství)

První rande: jak uspět

Matching aneb Jak Vám eDarling hledá nové partnery