S Velikonocemi přichází čas na jarní úklid, ale uklidit se někdy vyplatí i v mezilidských vztazích.
Květinou nepohrdne žádná žena, ať už ji dostane jen tak pro radost, nebo v rámci výjimečné události či svátku. 8. března slavíme Mezinárodní den žen a pánové tak mají po Valentýnu další příležitost svou milou obdarovat nebo pozvat na rande.
Mezinárodní den žen (zkráceně den žen nebo MDŽ) má dlouhou tradici, která se socialistickou představou dojaté maminky s karafiátem nemá moc společného. Svátek totiž připomíná průvod švadlen v New Yorku z roku 1908, který byl vyvrcholením jejich nespokojenosti s genderovou nerovností, dětskou prací a vyloučením žen z politických funkcí. Statečné demonstrantky se dožadovaly například lepších pracovních podmínek, vyššího platu či volebního práva.
Heslem průvodu bylo Chléb a růže jako symbolika ekonomických jistot a lepší kvality života. Rok poté ve Spojených státech poprvé vyhlásili oficiální svátek žen, který tehdy připadl na 28. února a v následujících letech se začal slavit například i v Rakousku-Uhersku, Dánsku, Německu či Švýcarsku.
Jako mezinárodní svátek žen ho OSN uznala v roce 1975.
Na americký slogan navázaly v roce 1917 ruské ženy, které za chladného únorového večera pod heslem Chléb a mír vyšly protestovat do ulic. Již po týdnu byl tehdejší car donucen abdikovat a ruským ženám bylo přiznáno volební právo. Protože toto datum tamního juliánského kalendáře odpovídalo osmému březnu u nás používaného gregoriánského kalendáře, začalo se slavit právě v tento den.
Mezinárodní den žen již není vnímán jako svátek matek
U nás zakořenil tento svátek zejména díky oslavám za dob socialismu, kdy ženy dostávaly různé dárky (např. rudé karafiáty, punčochy nebo kuchyňské potřeby) a pořádaly se pracovní večírky, kde děti maminkám a babičkám k MDŽ vyráběly přáníčka.
V současnosti se v Česku tento svátek žen slaví méně a někdy je dokonce označován za socialistický přežitek. Poslední trendy se ovšem vracejí k prvotnímu důvodu jeho oslav a berou ho jako oslavu žen obecně. Rudé karafiáty tak nahradily například gerbery a růže. Nabízí se tak ideální možnost oslavit ženskou krásu například se sklenkou dobrého vína či romantickou večeří nebo zajít na první rande.
Trpělivost růže přináší
Možná si můžeme vzít z odvážných demonstrantek přiklad. Tyto jsou totiž důkazem, že pokud uchopíme osud do vlastních rukou a zasadíme se o potřebné změny, ponese to své ovoce. Někdy může takový proces trvat trochu déle, než by si člověk přál. Důležité je proto vytrvat a vašemu štěstí nebude stát nic v cestě.
Pokud jste nezadaní a chcete to změnit, třeba nastal vhodný čas začít na sobě pracovat a pustit se do seznamování. Pokud jste již u nás zaregistrovaní, buďte více aktivní a vylepšete svůj online profil. Nikdy totiž nevíte, kdo si ho zrovna prohlíží. Držíme vám palce a všem ženám navíc přejeme vše nejlepší!
Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]
Zdroje:
MDŽ – stávka newyorských švadlen pod heslem”chléb a růže”, Česká Televize online, 8. 3. 2009, posl. úprava 8. 3. 2011, http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/47733-mdz-stavka-newyorskych-svadlen-pod-heslem-chleb-a-ruze/
ABOUT INTERNATIONAL WOMEN’S DAY (8 March), International Women’s Day, 5. 3. 2014, http://www.internationalwomensday.com/about.asp#.UxbjexA3haI
Proč se slaví MDŽ?, Fórum 50%, http://padesatprocent.cz/cz/zpravodajstvi/proc-se-slavi-mdz
Soňa Ličková, Tradice MDŽ? Karafiáty nahradily gerbery, Deník.cz, 8. 3. 2013, http://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/tradice-mdz-karafiaty-nahradily-gerbery-20130308.html