Ztráta libida: Může existovat láska bez sexu?

Láska bez sexu

Stejně tak, jak se nyní o sexu mluví více, než kdy dříve, to platí o sexuálních problémech a odlišnostech. Co dělat, když nás postihne ztráta libida a jak je to v případě, že jsme nikdy neměli sexuální touhu? Sex má pro nás jako pro lidstvo zásadní význam: díky němu přežíváme jako živočišný druh.

Příroda zařídila, aby nám byl sex nejen příjemný, ale také posiloval pocit zamilovanosti a pouta mezi partnery. Vyplavuje se totiž po stimulaci pohlavních orgánů a při orgasmu a prohlubuje tak náklonnost k našemu protějšku. Evolučně to tak bylo dáno zřejmě proto, aby spolu dvojice vydržela alespoň do momentu, kdy mají malé dítě a muž pak šel svůj genofond šířit dále.

80% z více než 500 respondentů nedávné studie provedené naší partnerskou seznamkou ELITESINGLES tvrdí, že sex je neoddělitelnou součástí vážného, dlouhodobého vztahu. Dokonce 90% pak odpovědělo, že dlouhodobý vztah záleží i na pravidelném sexu.

Milování a hrátky v posteli jsou pro většinu lidí důležitou částí společného života – říká se, že bez sexu jsou i lidé, kteří se jinak milují a důvěřují si, pouze kamarádi. Jak může vzniknout ztráta libida? A jak tedy naložit s případy, kdy chuť sex z nějakého důvodu zmizí a jak jsou na tom asexuální páry, kteří se milují čistě platonicky?

Ztráta libida – jaké jsou příčiny?

V prvním případě alespoň jednoho z páru chuť na sex opustí. Důvodů může být mnoho, k nejčastějším příčinám sníženého libida u žen patří období po porodu, u mužů případ, kdy si najdou příliš dominantní partnerku.1 Další příčiny, které mohou ultumit nebo vymýtit vášeň ze vztahu, jsou například stres a psychické problémy, workoholismus nebo závislost na drogách.2 A přestože 65% respondentů studie zapřelo, že by se chuť na sex snižovala i po mnohaletém vztahu, stává se, že se ve starším věku po desítkách let strávených bok po boku jiskra a sexuální náboj ze vztahu vytrácí.3

Přečtěte si také: Sex na jednu noc – jste pro?

Co v takovém případě podniknout?

1. Najít kompromis ohledně frekvence milování. Podle výsledků studie považuje většina (68%) za ideální několik pohlavních styků v partnerském vztahu týdně. Pokud jednoho z partnerů sex příliš nebaví a omezil by frekvenci raději na jednou či několikrát měsíčně, může se s protějškem domluvit na zlaté střední cestě, která bude pro oba přijatelná.

V případě, kdy je problém pouze s koitem jako takovým (například po porodu), mohou partneři experimentovat s jinými sexuálními praktikami a způsoby, jak jeden druhého uspokojit. Inspirací jim může být tato přednáška z cyklu TED, jejíž autor našel na první pohled legrační, ale ve skutečnosti velice efektivní a přátelský způsob, jak komunikovat o tom, co se komu v posteli líbí a jak najít schůdnou variantu.

2. Najít jiné sexuální partnery tomu z páru, který chuť na sex má. Některé páry to řeší milenkou či milencem, jiné se ale bojí, že by se mezi nimi vyvinul i jiný, než čistě sexuální poměr, a dávají přednost placeným sexuálním službám. Takto fungující vztah si podle studie ELITESINGLES umí představit 30% mužů, ale pouze 10% žen. „Ulevit si jinde“ lze i v případě, že se navzájem nepřitahujete, ale jinak jste nerozlučná dvojice a nechcete se kvůli tomu rozcházet.4

Když chuť na sex nikdy nebyla – asexuálové

Jiný případ jsou asexuálové, kteří po sexu nikdy netoužili, a tato skutečnost jim nijak nevadí. V takovém případě není třeba snažit se nějak chuť na sex podporovat nebo hledat jiné možnosti uspokojení.

V současné společnosti, kde je sex skloňován na každém rohu, pro ně může být složitější být sám sebou a mluvit o své orientaci otevřeně. Přesto existuje mnoho spokojených dvojic, které jsou spřízněné duše a milují se, i když ani jeden nepociťuje vášnivou sexuální touhu, a mohou žít spokojený a naplněný život.

Registrace na Ztráta libida

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

1 Eva Tichá: Do postele jen s knížkou aneb manželství bez sexu, Ona Dnes, 3. 11. 2011, ona.idnes.cz/do-postele-jen-s-knizkou-aneb-manzelstvi-bez-sexu-f7z-/vztahy-sex.aspx?c=A110801_224132_vztahy-sex_brm >.

2 Karel Kellner: Láska bez sexu. Může to fungovat? Dáma.cz, 10. 9. 2013, www.dama.cz/sex-a-vztahy/laska-bez-sexu-muze-to-fungovat-22510>.

3 Eva Tichá: Do postele jen s knížkou aneb manželství bez sexu, Ona Dnes, 3. 11. 2011, ona.idnes.cz/do-postele-jen-s-knizkou-aneb-manzelstvi-bez-sexu-f7z-/vztahy-sex.aspx?c=A110801_224132_vztahy-sex_brm >.

4 Hanka Fifková: Jak funguje láska bez sexu, Novinky.cz, 15. 2. 2014, www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/326904-sexuolozka-hanka-fifkova-jak-funguje-laska-bez-sexu.html>.

O autorovi: Zuzana Přikrylová Více článků napsaných Zuzana Přikrylová