Jak začít znovu po úmrtí partnera

Smrt partnera

Téma smrti je v naší společnosti často tabuizované, a téměř se o něm nemluví. Není pak divu, že mnozí lidé nejsou schopni ztrátu blízkého člověka zvládnout a smířit se s ní. Koučka Hana Wolf radí, jak se vyrovnat s úmrtím životní lásky a jak se neuvěznit v minulosti a začít znovu.

Smrt jako přirozená součást našich životů. Ať už úmrtí partnera přišlo očekávaně, nebo jako blesk z čistého nebe, ztráta milované osoby je vždy jedno z největších životních traumat. Lidé s takovou zkušeností prožívají obrovskou bolest a častokrát se uzavírají do přespříliš dlouhé samoty plné smutku a beznaděje. I ta by ale měla jednou skončit.

Možná vám to bude znít cynicky, ale snažte se především přijmout fakt, že smrt je přirozenou součástí našich životů. Tímto tvrzením pochopitelně nemíním vaši situaci nikterak zlehčovat.

Budete-li se topit v nekonečném žalu a bolesti, postupem času zahořknete a svůj život budete jen přežívat, nikoli prožívat.

Nebojte se svých emocí

Jestliže je pro vás úmrtí partnera čerstvou událostí, samozřejmě v sobě nepotlačujte své emoce. Chcete-li plakat, plačte. Přiznejte si, jak moc vás bolí, že vaše láska navždy odešla. Svou bolest v sobě neduste a dopřejte si dostatek času na její vyléčení. Nespěchejte na sebe a snažte si sami sebe hýčkat. Dopřejte si cokoli, co pomůže vašemu procesu uzdravování.

Mluvte o svých pocitech se svými blízkými a pamatujte, že svými emocemi je neobtěžujete. Vězte, že proces smíření se se smrtí blízkého člověka je dlouhodobý a u někoho může trvat i několik let. Naslouchejte jen sami sobě a svým pocitům a mějte na paměti, že se právě zotavujete z obrovské rány.

Když se někomu stane závažný úraz, také se nepočítá s tím, že za týden bude běhat po světě tanečním krokem s úsměvem na rtech.

Počkejte s novými vztahy

Smíření se s úmrtím partnera je dlouhodobý proces. Mé klientky se mi často svěřují, že k nejkrizovějším obdobím patří jakékoli výročí a svátky (obzvlášť Vánoce). Až největší bolest pomine, zkuste si opět uvědomit, že smrt je běžnou součástí naší cesty a pozvolna a pokojně nechte zesnulého partnera či partnerku ze svého života odejít. Neznamená to, že byste měli milovanou osobu vymazat z paměti. Vzpomínejte na ni s úctou, láskou v srdci a nebraňte se případným emocím, které mohou ještě vyvstat.

Ačkoliv může být neočekávaná samota velmi tíživá, nevrhejte se do nových vztahů jen proto, abyste nebyli sami.

Vaše ještě nezhojená bolest vás totiž stejně vždy dostihne a ani váš nový partner či partnerka se nebudou vedle vás v tomto citlivém období cítit dobře. Dopřejte si tedy čas na to, abyste svého milovaného člověka nechali s láskou odejít ze svého života. Jen tak se budete moci soustředit na přítomnost a budoucnost a budete skutečně připraveni vpustit do své blízkosti někoho nového.

Smrt partnera 2

Čas vše vyléčí

Pokud sami sobě dopřejete dostatek času na zotavení a nebudete na sebe spěchat, sami jednoho dne ucítíte, že je čas nechat do svého života vstoupit novou lásku.

Nová láská vás má doplnit, nikoli spasit.

Lidé se častokrát pouštějí do nových vztahů s nadějí, že právě nová láska jim pomůže zapomenout na prožitou bolest, avšak tak to není. V takovém případě bude člověka podvědomě pronásledovat strach, že opět prožije bolest, že i nové štěstí může jednoho dne skončit.

Zkuste tedy důvěřovat toku času a nechte nejdříve své bolavé srdce zcela vyléčit. Věnujte se věcem, které vás dělají šťastnými, a až bude pocit štěstí převažovat nad pocity negativními, pozvolna se otevírejte možnosti přijmout do života někoho nového. Váš nový partner nebo partnerka pak váš život prozáří a vy si budete novou lásku užívat.

I vy sami se však mějte rádi, pečujte o sebe a poslouchejte hlas svého srdce. Vy sami totiž nejlépe vycítíte, kdy je ten správný čas na nového muže či ženu, kterého či kterou budete milovat.

úmrtí partnera registrace

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Hana Wolf Více článků napsaných Hana Wolf

eDarling kvíz: Jste připraveni na nový vztah?