Známé vánoční filmy – s kým se na ně dívat?

Vánoční filmy

Vánoční filmy patří k těmto svátkům už celá desetiletí. V tuto dobu se rádi vracíme do dětství u starých oblíbených pohádek, rozbalujeme dárky u prověřené klasiky nebo sledujeme romantickou komedii se svým partnerem. Vybrali jsme pět filmů, kterým se během Vánoc jistě nevyhnete, a také poradíme, s kým se na ně nejlépe dívat!

1. Tři oříšky pro Popelku (1973, ČSFD*: 86%)

Filmová pohádka točená v česko-německé koprodukci si vysloužila pověst půvabné klasiky. Byť se její příběh Vánoc přímo netýká, stala se z Popelky neodmyslitelná součást domácího vánočního folkloru a patří mezi oblíbené vánoční filmy nejenom u nás, ale třeba také v severských zemích.

S kým se dívat: Rodina. Ideální k rozbalování dárků.

S kým se raději nedívat: Přítel nebo přítelkyně. Po zhlédnutí tohoto filmu totiž přichází zával melancholie a vzpomínky na večery pod stromečkem s rodiči.

Pokud to propásnete, zkuste film: Pyšná princezna

2. Láska nebeská (2003, ČSFD: 86%)

Vánoční film od stejného režiséra jako filmy Notting Hill nebo Deník Bridget Jones. Film představí spletenec osudů různorodých obyvatelů Londýna, kterým způsobuje láska v životě chaos i radost. Romantická komedie baví diváky již více než dekádu nejen díky dobrému soundtracku, sympatickým postavám, ale také svižnému britskému humoru, který není tomu českému vůbec cizí.

S kým se dívat: Přítel nebo přítelkyně. Tančící Hugh Grant je prostě neodolatelný. Třeba vás to chytne a přidáte se.

S kým se raději nedívat: Babička s dědečkem. Na svou oblíbenou princeznu by čekali marně.

Pokud to propásnete, zkuste film: Čtyři svatby a jeden pohřeb

3. Sám doma (1990, ČSFD: 86%)

Zejména generace vyrůstající v 90. letech má svátky spojené s blonďatou vychytralou hlavou malého Kevina, na kterého jaksi zapomenou jeho rodiče cestou do Paříže. Vánoční film provází roztomilý humor a odzbrojující nevinný kukuč malého herce si získal nejen dětská srdce.

S kým se dívat: Děti. Spousta z těch, kteří tento film viděli jako děti, Vám totiž potvrdí, že je tak skvělý, že na něm vzniká závislost.

S kým se raději nedívat: Soused. Kdo ví, co právě Vaše děti teď sami doma dělají?

Pokud to propásnete, zkuste film: Gremlins

4. Pelíšky (1999, ČSFD: 91%)

Film známý hláškami typu: „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“, které už dávno zlidověly – a to nejen o Vánocích. Satirická ukázka propojení českých tradic s dobovými problémy a politickými zvraty oslovuje nejen pamětníky, ale díky vtipem prošpikovanému scénáři i mladou generaci. Snad jediný film dotýkající se ožehavých témat minulosti, která jsou navíc v Pelíškách podána s citem a sofistikovaným humorem.

S kým se dívat: Rodiče. Šedesátá léta musela být celkem fajn, byť to možná všechno mělo poněkud trpkou příchuť. Na to se už my ale nepamatujeme.

S kým se raději nedívat: Děti. Zkuste jim nejdřív vysvětlit, co to je NDR.

Pokud to propásnete, zkuste film: Anděl Páně

5. Anděl páně (2005, ČSFD: 75%)

Filmová pohádka je volně inspirovaná příběhy Boženy Němcové a zahrála si v ní řada známých tváří. Film pracuje s jemným humorem a slovními hříčkami na téma vánočního příběhu a náboženskou tematikou, aniž by kohokoliv urážel. Díky humoru a lehkosti se tento počin pomalu stává vánoční klasikou.

S kým se dívat: Farář. Pokud jste nečetli Bibli, jistě se leccos nového dozvíte.

S kým se raději nedívat: Cizinec. Český humor je prý mimo naše hranice těžce vysvětlitelný.

Pokud to propásnete, zkuste film: Pelíšky

Filmů je jistě celá další řada a možná jsme ani netrefili Váš vkus. Vánoce jsou lásky čas, proto není nic hezčího než sednout před televizi, monitor nebo plátno, chytnou se za ruku a dívat se společně! Jaké je Váš oblíbené vánoční filmy a máte se na ně s kým dívat? Najděte s námi partnera, se kterým Vám bude nejenom o Vánocích dobře:

banner registrace na vánoční filmy

Zdroje:

* Česko-slovenská filmová databáze, csfd.cz

O autorovi: Ivan Nemeth Ivan Nemeth pracuje ako redaktor Partner na úrovni. Více článků napsaných Ivan Nemeth