Vánoce o samotě: 7 tipů, jak je oslavit a necítit se osamoceni

Vánoce o samotě

Každá čtvrtá česká domácnost je pouze jednočlenná a jejich podíl se navíc dále zvyšuje. Vánoce jsou nejenom u nás především rodinným svátkem, jak ale trávit Vánoce o samotě a necítit se přitom osamoceni? Zeptali jsme se v průzkumu nezadaných, jak tráví Vánoce. Přinášíme Vám navíc i 7 životem ověřených tipů:

1. tip Vánoce o samotěZamyslete se nad hlubším smyslem Vánoc

Nemusíte si dělat starosti s hledáním vánočních dárků a můžete tak vynechat martýrium v přeplněném nákupním centru. Třeba Vás to donutí trochu zpomalit, nadechnout se a zamyslet se nad smyslem uspěchaného života vůbec. Jak vlastně probíhal ten biblický příběh před dvěma tisíci lety?

2. tip Vánoce o samotěPřehodnoťte svou samotu

„Být sám“ nemusí znamenat „být osamocen“! Nezapomeňte proto v těchto týdnech na své kamarády a blízké. Kdy jste jim naposledy zavolali nebo poslali zprávu? Vyražte si spolu do města a pořádně se spolu nasmějte.

Až 79 % nezadaných z našeho průzkumu chce proto trávit Vánoce s rodinou.

Přečtěte si také: Hana Wolf: Koučinková příručka pro samotáře: Ukončete samotu

3. tip Vánoce o samotěDejte šanci novým seznámením

Vánoční období je k seznamování ideální i díky mnoha firemním vánočním večírkům nebo posezením se známými. Možná se z právě vzniklého oboustranného zájmu vyvine láska.

64 % nezadaných na Vánocích nejvíce štve, když jsou u štědrovečerního stolu bez partnera.

4. tip Vánoce o samotěVánoce o samotě: zkuste online seznamku

Právě před koncem roku dosahují seznamky v počtu nových členů rekordní čísla. Například naše agentura na přelomu loňského roku zaznamenala až 35% nárůst členů a v letošním roce to jistě nebude jiné. Jak je na tom Váš seznamovací profil?

5. tip Vánoce o samotěPomozte lidem v nouzi

Někteří jsou nejenom sami, ale nemají třeba ani střechu nad hlavou, nebo řeší existenční problémy, které jsou pro nás v Česku nepředstavitelné. Můžete darovat například své staré oblečení bezdomovcům nebo poslat peníze na účet nějaké dobrovolnické organizace.

6. tip Vánoce o samotěDarujte si úsměv

Aspoň jednou během Vánoc se postavte před zrcadlo. Podívejte se na ten nejkrásnější dar, který se na Vás právě usmívá – jste to Vy. Jak Vám potvrdí každý kouč osobního rozvoje, umět se mít se rád není samolibost, nýbrž jedem ze základních předpokladů spokojeného života. Pokud to dokážete, vážnému seznámení už nebude stát nic v cestě.

Jako single si nemusíte dělat starosti, zda si partner bude s Vaší rodinou rozumět. Výhodu v tom vidí až 58 % nezadaných.

7. tip Vánoce o samotě Dopřejte štěstí druhým

Předvánoční čas je tradičně plný šťastně vyhlížejících párů. Na kluzišti uprostřed náměstí se partneři vzájemně láskyplně jistí před pádem na led. Další si zahřívají ruce svařeným vínem na romantickém trhu plném perníkových srdcí. Radujte se z jejich štěstí – je to mnohem zdravější než zášť.

Psycholožka Sam Owen radí nepropadat v těchto momentech pocitu osamocení: „Tlaku nepříjemné situace se nezbavíte tím, že budete sedět doma, cítit se mizerně a lamentovat. Vždy se budete cítit lépe, pokud proaktivně uchopíte osud do vlastních rukou. Stanovte si proto například cíle, kterých chcete dosáhnout, a jděte tím směrem.“

Přejeme Vám svátky plné pohody, ať už Vánoce o samotě, s rodinou, přáteli nebo svým partnerem.

Registrace na Vánoce o samotě

Zdroje:

Češi nechtějí žít v páru. Podíl „single“ domácností prudce roste, lidovky.cz. 9.10.2010, http://www.lidovky.cz/cesi-nechteji-zit-v-paru-podil-single-domacnosti-prudce-roste-pua-/zpravy-domov.aspx?c=A100809_154331_ln_domov_tsh

Alone at Christmas? How to make the most of being single, ellitesingles.co.uk, 3.12.2014, http://www.elitesingles.co.uk/em/from-single-to-couple/alone-at-christmas

Průzkum agentury eDarling na téma Vánoce o samotě, kterého se zúčastnilo 379 nezadaných z Česka.

O autorovi: Ivan Nemeth Ivan Nemeth pracuje ako redaktor Partner na úrovni. Více článků napsaných Ivan Nemeth