Sloupek: Manipulace ve vztahu – jak přimět muže k činu

Jak přimět muže k činu

Jste si jistá, že vám něco slíbil. Pak se ale samým rozčílením nemůžete nadechnout – daná věc zůstala netknutá. Nevíte co s tím? Osobní pohled muže na nedorozumění, ke kterým dochází kvůli odlišnostem v tom, jak to Ona myslela a jak to On pochopil. V žádném případě Vás zde nechci navádět k nějakým nečestnostem. Naopak, chci nabídnout inspiraci k tomu, jak může být manipulace ve vztahu ve výsledku oběma prospěšná.

Takhle ne: Mohl bys vynést odpadky?

Podle mého názoru dokáže mnoho žen mistrně hovořit nepřímo. Ženy rády pokládají otázky jako: „Nezašel bys vynést odpadkový koš?“, „Mohl bys opravit ten kohoutek?“, nebo ještě hůře, používají věty typu: „Někdo by měl …“. Zde platí okřídlená věta: Jsem odpovědná za to co říkám, ty jsi odpovědný za to, co slyšíš. Muži totiž chápou otázky uvozené slovy „nechtělo by se ti“, „mohl bys“ jako útok na svoji pozici pána tvorstva, který všechno zvládne a všechno umí.

Manipulace ve vztahu je také hlavním tématem knihy Aliny Schummanové s názvem Vše, co bychom měli vědět o mužích. Mimo jiné zde popisuje nejčastější chyby v úsudku, kterých se muži dopouštějí ve vztahu k ženám. Muži se prý často domnívají, že „ženy jsou málokdy upřímné a jejich chování je ve větší či menší míře hra“.1

Muž si položenou otázku vykládá po svém a slyší: „Jsi schopný výnést odpadky?“ nebo „Umíš vyměnit žárovku?“ a přirozená odpověď zní: „Ano“. Rozumějte: „Ano, jsem schopen vynést odpadky“ a „Ano, dovedu opravit kohoutek“. Muž navíc za takovou otázkou cítí nátlak a očekávání kladné odpovědi. Bylo by chybou domnívat se, že mužovo „Ano“ znamená nutně: „Ano, udělám to“.

Tohle zabere: Vyneseš odpadky?

Manipulace ve vztahu se dá využít ve svůj prospěch a přimět tak muže k činu. Je dobré naučit se pokládat otázky uvozené akčním slovesem: „Vyneseš?“, „Vyměníš?“ a tak podobně. Na takovou otázku dokáže muž odpovědět celkem jednoznačně ano nebo ne.

Rozhodněte sami, zda je lepší dostat občas zápornou odpověď na otázku typu „Uděláš?“ než dostat vždy kladnou odpověď na otázky typu „Mohl bys?“. Konečně, vy sama pravděpodobně budete jednou od svého milého očekávat otázku: „Vezmeš si mě?“, a nikoli „Můžeš si mě vzít?“.

Jaroslav, redakce

registrace na Manipulace

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

Zdroje:

1Alina Schumman, Vše, co bychom měli vědět o mužích: kniha nejen pro ženy, jak porozumět mužům (Praha: Grada, 2012), str. 22.

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling