Pět dimenzí osobnosti – Otevřenost

otevřenost

Přečetli jste si vyhodnocení svého osobnostního testu a nyní se chcete dozvědět více o jednotlivých osobnostních dimenzích založených na pětifaktorovém modelu osobnosti, tzv. big five? V tomto článku Vám přiblížíme dimenzi Oevřenost.

Rozměr osobnosti Otevřenost je měřítkem toho, do jaké míry je člověk otevřený vůči novým věcem. Záběr této osobnostní dimenze zahrnuje jak povahy, které se nechají nadchnout pro každou novou věc, tak ty, kteří se k novinkám stavějí skepticky a upřednostňují věci dobře známé.

Máte raději nové a svěží nebo staré a osvědčené?

Lidé reagují na nové podněty odlišně. Část z nich přitahuje něco nového, protože nové věci jsou pro ně podnětné a zajímavé. Jiní lidé se ke změnám staví spíše odmítavě. Mají své osvědčené věci a situace a cítí se lépe, když nejsou neustále zpochybňovány nebo nahrazovány novými.

Tip 1: OtevřenostPokud máte na výběr zajít do nové restaurace s exotickými surovinami, které jste nikdy nezkoušeli, nebo jít tam, kde už víte, že dobře vaří, kam vyrazíte?

Stejně jako v ostatních čtyřech dimenzích ani zde nejde jen o to rozlišit mezi více a méně otevřenými lidmi. Získáte diferencované zařazení, které bere v úvahu různé aspekty osobnosti v této dimenzi. V závislosti na míře zájmu o nové zkušenosti vyplývá z odpovědí v testu osobnosti vyšší nebo nižší hodnota otevřenosti.

Vysoká versus nízká hodnota otevřenosti

Vysoká hodnota v této dimenzi osobnosti jsou důkazem kreativity a radosti z experimentování. Ve většině případů jdou tyto vlastnosti ruku v ruce s výmluvností, sklonem k politicky liberálním názorům a velkým zájmem o umění a kulturu.

2: otevřenostVelmi otevření lidé rádi experimentují, uzavřenější povahy se přiklání k tradici.

Nízké hodnoty pak charakterizují jedince jako objektivního a nohama na zemi. Takoví lidé mají obvykle i tendence zachovávat věrnost svým zvykům a žít tradičně. Typická je pro ně věcnost a konvenčnost.

Chcete-li však získat jasnější představu o své osobnosti, výsledek dimenze Otevřenost sám o sobě nestačí. Pouze kombinace všech pěti osobnostních dimenzí umožňuje zachytit všechny aspekty Vaší osobnosti.

otevřenost graf

Možná Vás zajímají další dimenze osobnostního testu Big 5:

Svědomitost

Živost

Přívětivost

Emoční vyrovnanost

Registrace na otevřenost

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling