Pět dimenzí osobnosti – Živost

živost

Přečetli jste si vyhodnocení svého osobnostního testu a nyní se chcete dozvědět více o jednotlivých osobnostních dimenzích založených na pětifaktorovém modelu osobnosti, tzv. big five? V tomto článku Vám přiblížíme dimenzi Živost.

Osobnostní dimenze Živost popisuje obecnou touhu po mezilidských kontaktech. Jeden pól dimenze postihuje vysokou extroverzi, zatímco druhý pól charakterizuje její opak, tedy introverzi. Rozdíl mezi těmito dvěma póly je zřetelný, kdy si představíte, jak se cítíte při kontaktu s jinými lidmi.

Užíváte si zájem velké skupiny lidí a jste vždy rádi středem pozornosti? Nebo je Vám příliš mnoho pozornosti nepříjemné a dáváte přednost samotě nebo klidnému večeru s malou skupinou dobrých přátel? I když naše potřeba mezilidského kontaktu může záviset na aktuální části dne nebo naší náladě, její obecná tendence je silně zafixována v naší osobnosti.

Velmi živí lidé

Velmi společenští lidé jsou charakterizováni jako živí, aktivní, sociální a komunikativní. Raději tráví čas s ostatními a o samotě se záhy začnou cítit nepříjemně. Jsou plni energie a nadchnou se obvykle pro všechno. Rádi se zúčastní diskuzí a do společenského kontaktu vnáší vážný zájem o ostatní.

Tip 1: ŽivostVelmi živí lidé jsou společenští, nápadití a komunikativní.

Také jsou často iniciátory nápadů a hybnou silou v kruhu svých přátel. Rádi organizují a jsou asertivní. Nemají velké zábrany a jsou typičtí svým optimistickým postojem.

Méně živí lidé

Introverti jsou popisováni jako tiší, přemýšliví a opatrní. Reagují na ostatní často rezervovaně a působí nepřístupně. Jsou přemýšliví a uvážliví, ale umí se rozhodnout. Vyhýbají se obrovskému vzrušení a cítí se nepohodlně v davu.

Tip 2: ŽivostMéně živí lidé jsou přemýšliví a upřednostňují malý okruh přátel.

Raději zůstanou v pozadí namísto toho, aby byli v centru dění. Introverti jsou často chápáni jako samotáři, i přesto ale navazují přátelská pouta. Jen mají obvykle menší okruh blízkých a věrných přátel. Potřebují čas, aby se s někým lépe poznali a začali novému člověku důvěřovat.

živost graf

Nic není černobílé

V tomto článku jsme popsali dva extrémy osobnostní dimenze Živost. Tato dimenze má ovšem mnoho nuancí. Přesnější a mnohostranný odraz osobnosti je možné získat ve spojení s ostatními čtyřmi dimenzemi osobnosti.

Možná Vás zajímají další dimenze osobnostního testu Big 5:

Svědomitost

Otevřenost

Přívětivost

Emoční vyrovnanost

registrace na živost

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling