Pět rozměrů osobnosti – Přívětivost

Přívětivost

Přečetli jste si vyhodnocení svého osobnostního testu a nyní se chcete dozvědět více o jednotlivých osobnostních dimenzích založených na pětifaktorovém modelu osobnosti, tzv. big five? V tomto článku Vám přiblížíme dimenzi Přívětivost.

Osobnostní dimenze Přívětivost popisuje, nakolik se dokážeme s ostatními shodnout a spolupracovat s nimi.Lidé se liší tím, jak dávají najevo své názory a pocity, a přijímají nápady a emoce druhých. V závislosti na tom, jak se u Vás dimenze přívětivost projevuje, se můžete držet zpátky, nebo se naopak rádi do něčeho zapojujete.

Přívětivost v mezilidských vztazích

Představte si, že jste byli pozváni na večeři. U stolu se hovoří o novém filmu a všichni zúčastnění na něj mají pozitivní názor. Také jste ten film viděli, ale vůbec se Vám nelíbil. Dáte najevo svůj názor i za cenu rizika, že ostatní vyvedete z míry? Nebo budete držet jazyk za zuby?

Tip 1: PřívětivostProsazujete vlsstní názor i za cenu vyvedení ostatních z míry, nebo si ho necháte raději pro sebe?

Rozměr Přívětivost popisuje, jak reagujete na rozdíly mezi Vaším názorem a názorem ostatních. Záleží Vám více na tom, aby byla zachována harmonie mezi Vámi a Vašimi blízkými, nebo je pro Vás důležitější hájit vlastní názor, i když s ním nesouhlasí všichni?

Nízká versus vysoká míra přivětivosti

Lidé, kteří mají v dimenzi přívětivost vysoké hodnocení, jsou spíše obětaví a ochotní pomoci. Protože jsou vedeni potřebou harmonie, jsou ústupní, vlídní, plni pochopení pro ostatní a spolupracují. Nízké hodnoty vyjdou těm, kteří s ostatními jednají soupeřivě. To se projevuje jednak nižší empatií, jednak kritickým a skeptickým pohledem na okolí.

Tip 1: PřívětivostMíra přívětivosti mim ojiné odhaluje, nakok jste schopní empatie a kompromisu.

Schopnost vytrvale hájit své názory těmto lidem umožňuje se prosadit. Jejich vlastní nezávislost a víra, že každý je zodpovědný sám za sebe, jsou v jejich žebříčku hodnot na vysoké příčce. Máte pocit, že na Vás nesedí ani jeden výše zmíněný popis, protože nejste ani úplně odtažití, ale ani přehnaně soucitní? V tom případě jste na tom stejně jako většina lidí. Nechceme rozlišovat mezi buď/ a nebo, nýbrž v široké škále dimenze Přívětivost určit Vaši přibližnou polohu.

Výše jsou popsány krajní formy této dimenze, existuje ovšem mnoho jejích odstínů. Přesný a mnohostranný obraz své osobnosti získáte pouze ve spojení s ostatními čtyřmi dimenzemi.

Přívětivost graf

Možná Vás zajímají další dimenze osobnostního testu Big 5:

Svědomitost

Živost

Otevřenost

Emoční vyrovnanost

přívětivost

Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]

O autorovi: Redakce eDarling Více článků napsaných Redakce eDarling